Není to kopr, je to koprník
Tuhle bylinku byste si mohli s její známější sestřičkou snadno splést. Koprník štětinolistý (Meum athamanticum) z rodiny miříkovitých (Apiaceae) se totiž kopru opravdu podobá. I když na druhý pohled by vás měly zarazit jeho ne úplně typické listy a jen málo podobná vůně.
Ovšem s rozvojem amatérských bylinkářů všeho druhu jsou podobné záměny na denním pořádku Naštěstí v případě koprníku nejde o nic dramatického. I on je léčivkou, podporující trávení, zdraví ženské pohlavní soustavy a v nepolední řadě i dýchacího systému. Ale není všechno zlato, co se třpytí.
Na sběr v přírodě raději zapomeňte
I když na druhou stranu – koprník se třpytí docela dost. Ne nadarmo patřil k nejoblíbenějším bylinkám sv. Hildegardy z Bingenu, jež si ho cenila zejména pro jeho schopnost rychlého a efektivního pročištění organismu.
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Nejvíce se o jeho účinky opírá lidová medicína v Polsku. A to zejména kvůli tomu, že u nás je výskyt koprníku spíše sporadický. Jizerské hory, Krkonoše, Šluknovský výběžek nebo třeba Děčínská vrchovina… A skoro už nic víc. Koprník totiž u nás patří mezi ohrožené druhy a rozhodně není dovoleno ho sbírat. A to platí i pro semena.
Vypěstujte si koprník na zahradě
Ovšem nemá jen terapeutické využití. Koprník skvěle dochutí saláty, omáčky nebo třeba salátové zálivky. Vysévat ho můžete už teď nebo s tím počkat na jaro (duben). Potřebuje jen vlhké místo a polostín, jinak si poradí zcela sám.
Kvést začne v květnu a pokračovat v tom bude až do srpna. Jeho květy se podobají např. mrkvi. Dorůst může až 60 cm výšky. Léčivý je zejména kořen, ovšem lze využít i nať a semena. Užívá se ve formě čaje, odvarů i tinktury, nikdy však ne déle než 3 týdny.
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)