Není dost hezky na grilování venku? Nevadí!
Už se nemůžete dočkat grilování, ale zima ne a ne skončit? Máme pro vás 3 tipy pro„indoor barbecue“, tedy grilování pod střechou.
Bezkouřové grily
Gril, který nemusíte mít venku, protože nekouří? Skvělá alternativa pro ty, kdo nedisponují zahradou ani balkónem, kde by se dalo pohodlně grilovat. Přeborník v oboru „indoorového grilování“ je německá firma Lotus. Jejich gril na dřevěné uhlí Lotus Grill je jednoduchý, ale efektivní. Má průměr 32 cm, slibuje pohodlné grilování až pro 5 osob a grilovací rošt a vnitřní mísa z nerezu jsou vhodné do myčky nádobí.
Grilovací pánve
Existují ale i další možnosti pro grilováníchtivé. Grilovací pánve jsou speciálně navržené tak, aby vydržely vysoké teploty, které jsou pro dobrý výsledek nutností. Například profesionální grilovací pánev navržená předním šéfkuchařem Raymondem Blancem je na grilování jako stvořená. Je vyložená třemi vrstvami speciálního non-stick teflonu, který umožní grilovat na minimálním množství tuku, navíc tvrdě eloxovaný povrch pánve je odolný proti poškrábání povrchu ostrými předměty.
Grilovací pánev Raymond Blanc se vyrábí ve velikosti 24 a 28 cm, což pohodlně stačí na ugrilování pořádného steaku, zeleniny nebo ryby. Má rukojeť potaženou silikonem pro bezpečnou a snadnou manipulaci. A co je zásadní: můžete ji dát do trouby, protože vydrží teplotu až 180°C, a mýt ji v myčce na nádobí.
„Obyčejné“ pánve
Samozřejmě grilovat můžete i na různých druzích jiných pánví. Ale tady pozor: ne každá je pro grilování to pravé. Určitě to nezkoušejte na „teflonové“ pánvi z tržnice. Když už teflon, tak opravdu kvalitní, aby se při vysokých teplotách z pánve neuvolňovaly jeho částice.
Z pánví můžeme na grilování vřele doporučit klasické železné nebo litinové pánve. Pořizovací cena je, pravda, vyšší, ale taková pánev vám vydrží v podstatě celé generace. Chybu neuděláte ani pánví nerezovou, měděnou nebo hliníkovou. Ideálně takovou, která vydrží i vyšší teploty v troubě.
Další výbava
Ani při grilování pod střechou nezapomeňte na další kuchařské pomocníky. Hlavní jsou kleště na obracení, nejlépe dřevěné nebo silikonové. Zapomeňte na vidličku, pokud jí maso propíchnete, přijdete o všechnu šťávu z masa.
Dále budete potřebovat štětce na potírání masa nebo zeleniny marinádou, kvalitní a dobře nabroušené nože a prkénka na přípravu surovin na grilování. Nezapomeňte, že prkénko, na kterém krájíte syrové maso, už nemůžete použít na nic jiného. To samé platí pro ostatní kuchařské pomůcky. Chcete si přece grilování užít a ne se otrávit.
A pokud použijete „indoor gril“, nezapomeňte na dřevěné uhlí a podpalovač, a to dostatečnou zásobu. Není nic horšího, než když vám uprostřed grilování dojde „šťáva“…
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.