Nenechte se podvést. Nákup semínek má svá pravidla
Jaro je pomalu za rohem a většina z nás už vyhlíží teplé dny. Konečně si něco vysejeme, zasadíte, trochu si hrábneme do hlíny. Paráda. Ještě před tím, než ale něco vysejeme, musíme mít logicky jeden velmi podstatně element. Ano, představují jej pochopitelně semínka. Nákup osiva nemusí být zrovna procházka růžovým sadem. Osivo je klasickým zbožím jako cokoli jiného a vybrat to správné netrvá několik vteřin. Pojďme se tedy podívat na některá základní kritéria pro správnou volbu osiva. Shrneme je v následujících řádcích.
Obal osiva jako výkladní skříň
Jednoznačně. Na obalu osiva musí být uvedené všechny důležité informace. Jaké? Především následující:
- Název dodavatele,
- adresa dodavatele,
- původ semínek,
- druh, odrůda a kategorie semínek,
- český a latinský název rostliny,
- doba spotřeby,
- stručná charakteristika rostliny,
- návod na výsev,
- gramáž,
- další upozornění.
Osivo: Foto Pixabay
Pěstitel musí vědět, co mu vyroste
Přesně z toho důvodu musí být veškeré informace kompletní. Rozhodně byste také nechtěli, aby vám spolu s pěstovanými rostly na záhonku také plevelné rostliny. U neznačkových nekvalitních osiv se může stát, že nebudou dostatečně proprána a protříděna. Tím pádem se jejich součástí logicky stane také plevel. Před samotným výsevem musí také semínka projít testem klíčivosti. Také od tohoto údaje se mimo jiné odvíjí i doba spotřeby konkrétních semen.
Nechte si pravidla pěstování vysvětlit
Ideální jsou pochopitelně piktogramy na sáčcích s osivy, případně i odkaz na nějakou internetovou adresu, kde se problematice odborně věnují. Musíte přece vědět, zdali rostliny milují sluníčko, nebo jim vyhovuje spíše polostín. Jde u květin o letničky, trvalky či dvouletky? Na tuto otázku musí obal semen také odpovědět. A co úprava osiva mořením? Jak je mořit a co použít? Všechno toto byste měli znát.
Zadní strana obalu u semínek: Foto Radek Štěpán
Obalovaná semínka jako cesta
U salátu, celeru, lobelek, petúnií a dalších rostlin se setkáváme s tím, že jsou semena často obalena hmotou, jež usnadní klíčení. Skvělé. Semínka přímo v pásku papíru vložíme do rýhy a máme vyhráno. Ideální vzdálenost bude určitě dodržena. Počítejte ale také s tím, že i tato semínka je třeba kontrolovat.
Zdroje info: Autor
Osivo: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.