Nenechte mravence na stromu založit mšičí farmu
Máte doma ovocné stromy, na kterých je spousta mšic? Když se podíváte blíže, nejspíše zjistíte, že po nich také hromadně lozí mravenci. Ano, tito živočichové žijí s mšicemi v symbióze. Jejich vztah je poměrně zajímavý, a tak se na něj podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Následně se budeme věnovat tomu, jak lze mravencům efektivně zabránit okupovat stromy, což pochopitelně povede i k eliminaci škodlivých mšic.
Letité soužití
Představte si farmáře, kteří chovají krávy na mléko. Přesně takto fungují mravenci a mšice. Mravenci si mšice dokázali perfektně ochočit. Mšice patří mezi takzvané trofobionty, tedy zvířata ochočená právě mravenci. Jak to mravenci se mšicemi dělají? Poměrně jednoduše. Stačí jim tykadly na mšice poklepat a ony vyloučí sladkou medovici. Existují přímo mravenci, kteří si dokážou donést larvy až na rostliny do jejich horních pater, kde se mšice mohou skvěle živit. To samé platí i o stromech. Setkat se lze také s mravenci, již zlikvidují mšicím křídla, aby se jim nepodařilo z konkrétního místa uniknout. Získají tak neustálý příjem medovice.
Několik metod ochrany stromů před mravenci
Způsobů ochrany před mravenci na stromech je hned několik. My si uvedeme tři základní, jež se používají pravděpodobně nejčastěji.
Lepové pásky
Máte-li doma poněkud menší stromky s tenkým kmenem, vystačíte si s lepovými proužky. Ty jsou vyrobeny většinou z plastu. Jednoduše se omotají kolem stromu a neměly by mravence pustit nahoru. Mnohdy se ale lepové pásky v důsledku změn počasí ničí. Vadí jim zejména vlhkost.
Klasický lep na kmen
Má vynikající účinnost. Pracovat se s ním dá jen v teplejším počasí, jelikož je dost tuhý. Určitě po aplikaci lepu počítejte s delším čištěním špachtle, jež bude doslova oblepená.
Lepový sprej
Zřejmě nejpohodlnější alternativa. Jediný problém zůstává snad jen v tom, že lep se při aplikaci může dostat i na místa, kde ho mít nechceme.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.