Nenahraditelný a zdraví prospěšný pórek. Neměl by chybět na zahradě

pórek

Pórek nabízí pestré využití v kuchyni. Je velmi zdravý. Rozhodně by neměl chybět na zahrádce. Poradíme, jak na pěstování, které zvládne i začátečník. Kdo by se nechtěl těšit z vlastní bohaté úrody?

Jedná se o prastarou zeleninu, kdy už naše babičky říkaly, že pórek nelze ničím nahradit. V současné době, kdy se mnozí snaží nahradit zdravé a prospěšné potraviny kdečím, je třeba si uvědomit, že právě tyto původní mají největší hodnotu a účinek na naše zdraví. A není nad to, když můžeme sklízet vlastní úrodu v té nejvyšší bio kvalitě.

Vyniká jemnou chutí a pozitivním účinkem na zdraví

Pórek neboli pór patří do jedné rozšířené rodiny s cibulí a česnekem, i když se to tak nezdá. Chutná ovšem mnohem jemněji. Díky tomu jej můžou konzumovat i ti, kteří z jakéhokoli důvodu nejedí česnek či cibuli. Pórek je doslova k nezaplacení. Nabízí pestré využití v každé kuchyni, a to jak v syrovém, tak i tepelně upraveném stavu. Právě v syrové variantě efektivně zastoupí cibuli. Můžete si nakrájený syrový pórek dát na chleba s máslem či tvarohem, přidat ho do pomazánky, zeleninového salátu apod.

Obsahuje vitamíny, dále draslík, vápník, fosfor, železo, sodík, sirné látky. Má nízkou energetickou hodnotu. Vhodný i pro ty, kteří chtějí zhubnout. V zimním období působí jako prevence proti nachlazení a usnadňuje také odkašlávání. Říká se, že ho rádi konzumují zpěváci, pro lepší hlas.

Podmínky pro úspěšné pěstování

Základem je půda, na kterou je pórek náročnější. Předem si připravte stanoviště, které je třeba pořádně zkypřit. Tento druh zeleniny vyžaduje vlhčí, středně těžkou a hlubokou půdu s dostatečnou zásobou živin a vláhy. Pórku se daří i ve vyšších polohách. Je odolný vůči mrazu. Můžete ho vysévat přímo na záhon nebo pěstovat z předpěstovaných sazenic. Po výsadbě je důležitá zálivka. Pórek potřebuje pravidelnou a vydatnou zálivku zejména v horkých letních měsících. Z přímého výsevu je nutné rostliny vyjednotit a postupně nahrnovat, abyste získali co nejdelší stonky.

pór

Foto: Pixabay

Pór můžeme rozdělit na dva základní druhy, a to letní a zimní. Letní pór roste rychleji a dosahuje výšky 1 m. Sadbu vysazujte do řádků vzdálených 30 cm, v řádku 15 cm. Vegetační období je zhruba 150 dnů. Tento druh vysévejte brzy na jaře, záleží rovněž na oblasti a počasí. Sazenice se přesazují od poloviny května. Sklízí se v létě.

Zatímco zimní pórek je kratší, silnější. Výsev stačí koncem dubna, výsadbu proveďte v červnu až počátkem července. Sadbu vysazujte do řádků vzdálených 30 cm, v řádku 15 až 20 cm. Vegetační období je zhruba 200 dní. Se sklizní se začíná v září. Může zůstat v zemi i přes zimu.

Zdroj: zahrada.bydleniprokazdeho.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay