Nemoci cibule
Cibule patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji pěstované druhy zeleniny. Jde totiž o poměrně rezistentní rostlinu, u které si můžete být do značné míry jisti tím, že skutečně vyroste a vy budete mít pěstitelský úspěch. Pokaždé tomu tak být ale určitě nemusí a může docházet k tomu, že onemocní nějakou z chorob. K tomu, abyste nebyli v tomto případě překvapeni, jsme pro vás přichystali základní výčet potenciálních onemocnění cibule a také možností jak s chorobami u této plodiny bojovat.
Proužkovitost cibule
Velmi nepříjemným virovým onemocněním cibule je především proužkovitost. Ta je schopna napáchat především u sazečky doslova devastující škody. Jedinou ochranou proti této chorobě je odstranění napadených kusů. Poznáme je podle žíhaných listů a zploštělého plodu. Typická je také pospřehýbanost rostlin. Bránit se této chorobě lze efektivně také různými postřiky určenými proti mšicím a jiným parazitům.
Peronospóra cibule jako největší strašák
Plíseň cibulová, neboli peronospora cibule, dokáže snížit celkovou produkci za sezónu klidně i o celých 20%. Pro šíření napadení je nejdůležitější vysoká vlhkost vzduchu a také přímý obsah vody na rostlinách. Velmi důležité je proto pěstování cibule v opravdu hustém sponu. Optimální je také postříkat rostlinky v momentu, kdy mají bičík nějakým příhodným postřikem. Jmenovat bychom mohli Neroxon 50, Perozin 75 B anebo Kuprikol 50.
Květilka cibulová
Květilka cibulová je velmi nepříjemný škůdce, který dokáže zničit značné množství úrody. Jedná se o mouchu, která sama o sobě cibule neničí, nicméně její larvy požírají pletiva a dokážou tak i z velké úrody udělat minimální. Poškození plodnic je provázeno zápachem pocházející z bakteriálního tlení. Chorobu tak rychle poznáme. Můžeme s ní bojovat pomocí postřiku. Výborný je třeba Basudin 60. V období nalétávání much je výborný také Metation.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.