Nekvetou vám pivoňky? Prozradíme důvody

Pivoňky patří ke květinám, které potřebují pro své kvetení poměrně specifické podmínky. Pokud tyto rostliny nekvetou a vytvářejí pouze listy, znamená to, že jsme někde udělali chybu. Problémem může být špatná výsadba, hnojení nebo třeba stanoviště…

Kam zasadit pivoňky, aby kvetly?

Potřebují plně osvětlené stanoviště (alespoň 4-6 hodin slunce denně). Za zmínku stojí také to, že pivoňky nemají rády přesazování. Vybírejte tedy místo pečlivě, po přesazení totiž nepokvetou třeba i několik let. A kdy je do zahrádky vysadit? V srpnu nebo září – v opravdu optimálních podmínkách pak vykvetou klidně i příští rok. Další možností je sázení brzy na jaře.

Způsob výsadby pivoněk – klíč k úspěchu

Dbejte na to, aby byly pupeny bylinných pivoněk vždy těsně pod povrchem země – max 5 cm. Pivoňky zasazené příliš hluboko nebudou kvést! Dřevité pivoňky pro optimální růst a kvetení naopak hlubokou výsadbu potřebují. Dbáme proto na to, aby byl roub umístěn vždy asi 10-15 cm pod povrchem země.

Jaký druh půdy mají rády pivoňky?

Je třeba mít na paměti, že bylinné pivoňky vyžadují poněkud odlišný substrát než jejich dřevité sestřenice. Oběma svědčí nejlépe hlinitá propustná půda. Bylinná pivoňka se však cítí lépe v mírně kyselém substrátu, zatímco ta dřevitá vyžaduje neutrální nebo mírně zásaditou reakci. Z tohoto důvodu je lepší zkontrolovat pH substrátu před výsadbou a v případě potřeby jej upravit pomocí hnojiv.

Jak zalévat pivoňky?

Klíčení k hojnému kvetení pivoněk je také zálivka. Dbejte na ni zejména na jaře a v létě, jinak mohou poupata snadno opadnout. Ovšem pozor, pokud rostliny rostou v těžkém, slabě propustném substrátu, měly by být zavlažovány spíše mírně, protože nadměrná vlhkost může vést ke hnilobám a špatnému růstu. Do zálivky nezapomeňte přidat i hnojivo. Dusík kvetení neprospívá, ovšem fosfor a draslík ano.

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)