Některé rostliny v půdě nevydrží. Před zimou je budete muset vykopat

begónie

Zatímco některé rostliny na podzim stále kvetou, existují i takové, které je třeba před chladným počasím ochránit. Jejich podzemní části nejsou přizpůsobeny českým mrazům, a proto je musíme ze země vykopat a řádně uskladnit až do jara. Toto se týká především cibulovin (cibule, hlízy a oddenky). Výjimkou jsou jarní cibuloviny, které na podzim vysazujeme, protože je dobré, aby prošly mrazem předtím, než vykvetou.

Rostliny, které nemají rády chlad

Rostliny, které bychom měli před zimou vykopat, jsou begónie hlíznaté, jiřinky zahradní, mečíky, montbrécie (Crocosmie), pryskyřník asijský, pelargónie vhodné na záhony, lilie orientální, chocolatice, acidantera, dosna, glorióza a zahradní frézie. Doba, kdy tyto teplomilné rostliny vykopáváme, se může lišit v závislosti na druhu. To znamená, že rytí musíme rozdělit do několika etap:

  • V září odstraňujeme mečíky, pryskyřníky, gloriózy a acidantery.
  • Na přelomu září a října vykopáváme chocholatice a litošky (Galtonia).
  • V první polovině října vyryjeme frézie a montbrécie.
  • Odolnější rostliny, jako jsou jiřiny či begónie můžete vykopávat až před příchodem mrazů (pečlivě sledujte počasí).
Rostliny litoška
Foto: Unsplash

Kontrola vykopaných cibulovin

Cibuloviny vyrýváme s největší opatrností, abychom je přitom nepoškodili. Všechny vykopané exempláře pečlivě zkontrolujte a odstraňte všechny, které vykazují poškození nebo známky hniloby či nemocí. Podzemní části rostlin obvykle nevyžadují okamžité čištění, je dobré je zkrátit jejich výhonky a umístit asi na týden na teplém, stinném a vzdušném místě. Díky tomu vyschnou a budou méně náchylné na plísně a houbová onemocnění. Poté můžete odstranit zbytky listů, zeminy a suchých kořenů.

  • Avšak pozor: některé druhy lilií či chocolatice bychom neměli sušit. Ihned po vykopání je zasypte rašelinou nebo pilinami. Vyschnutí těchto podzemních částí by mohlo zahubit celou rostlinu.

Rostliny skladuje v chladu

Vyčištěné podzemní části rostlin umístěte do nádob (dřevěných či plastových), které jste vyplnili vrstvou rašeliny, písku či pilin. Takto uložené je dejte do chladného sklepa bez přístupu světla. Ideální teploty pro skladování jsou 5 až 10 °C, ale závisí to na druhu. Zkontrolujte si, jaké podmínky preferuje právě vaše rostlina. Například gloriózy či acidantery vyžadují teploty 12 až 15 °C. Čas od času své rostliny zkontrolujte, zejména pokud je skladujete ve vlhkých místnostech. Ty, které jeví známky houbových onemocnění, vyřaďte. Mohli by totiž nakazit i zdravé exempláře.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jakie-rosliny-nalezy-wykopywac-przed-zima,nId,5508240

https://www.gardenary.com/blog/what-plants-to-remove-before-your-first-frost

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!