Několik užitečných rad jak pěstovat vřes

Vřes

Vřes, běžně nazývaný skotský vřes, je malá dřevnatá trvalka z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae). Jeho květy, které kvetou od poloviny léta do začátku podzimu, jsou obvykle fialové, purpurové nebo bílé. Jeho drobné (1/8 palce dlouhé), stálezelené, šupinaté listy jsou ceněny stejně jako květy.

Pochází z bažin a vřesovišť ve Skotsku a dalších částí Evropy a je oblíbená pro své pestré květy a listy, kterými obohacuje krajinu. Nejvhodnější doba pro výsadbu je jaro nebo začátek podzimu. Vřes roste pomalu a v průměru dosahuje výšky kolem 18 cm.

Péče o vřes

Vodítkem ke správné péči o něj je jeho jméno zvěčněné ve skotské literatuře jako vřesoviště. Toto stanoviště má kyselou, dobře propustnou a vlhkou půdu. Tyto rostliny snášejí chudou, kamenitou půdu a dokonce i slanou vodu, takže se hodí na pobřežní svahy. Rostliny, které rostou ve vřesovištích, si obvykle vystačí s menším množstvím živin než průměrné rostliny. Spoléhají více na zalévání a prořezávání než na hnojení.

Stálezelené listy vřesovců mění a zesilují svůj odstín při nižších teplotách. Výška se liší podle kultivaru. Nižší druhy se nejlépe hodí jako půdní kryt nebo se vysazují do skalek; vyšší odrůdy lze pěstovat v řadách a vytvářet tak okraje záhonů.

Vřes 2
Foto: Pixabay

1. Půda

Vřes vyžaduje dobře propustnou půdu a daří se mu i v písčitých půdách nebo na skalnatém terénu. Nejlépe se mu daří v rašelinných, kyselejších bažinách a vřesovištích. Nepotřebuje úrodnou půdu, daří se mu i v chudých půdách a snáší i zasolení.

2. Voda

Dokud je rostlina velmi mladá pořádně ji zalévejte. Tato rostlina vyžaduje jeden centimetr vody týdně. Jakmile vřesovec zakoření, má v mírném podnebí průměrně vysoké nároky na vodu, ale v teplejších zónách bude vyžadovat více závlahy.

3. Teplota a vlhkost

Vřes má rád vlhké a chladné klima. Vřesovec je obvykle mrazuvzdorný, proto vydrží i ve velmi chladných zemích, ale při dostatečné zimní ochraně nebo sněhové pokrývce může prospívat až daleko na severu. Na jihu USA nesnáší vysoké teploty a vlhkost.

4. Hnojivo

Pokud má vřes v půdě trochu organické hmoty nebo rašelinového mechu, nepotřebuje další živiny. Vřes preferuje kyselou půdu. Jednou ročně brzy na jaře můžete přihnojit okyselujícím dusíkatým hnojivem vyrobeným speciálně pro kyselomilné rostliny, jako jsou rododendrony. Pokud se chystáte hnojit, dávejte maximálně půl kila na 9 metrů čtverečních a nejpozději do 1. srpna. Pokud hnojivo přidáte později, bude podněcovat růst během zimy, kdy by rostlina měla být v klidu. Nadměrné hnojení má tendenci způsobovat dlouhé, vřetenovité větve.

Druhy vřesů

Typ kultivaru, který si vyberete, závisí na tom, jak má rostlina na vaší zahradě fungovat. Vyšší druhy tvoří oválný kopeček vhodný pro živé ploty, nižší druhy tvoří rohož vhodnou pro půdní krytiny.

  1. Calluna vulgaris ‚Firefly‘: 20 cm; barva květů začíná jako chartreuse a přechází do lila, listy jsou v létě červenohnědé a v zimě končí jako cihlově červené.
  2. Calluna vulgaris ‚Robert Chapman‘: výška 8-18 cm, listy v létě zelenožluté, v zimě se mění na oranžově červené a načervenalé. Růžovofialové květy ve štíhlých 20-25 cm dlouhých hroznech na konci léta.
  3. Calluna vulgaris’Wickwar Flame‘: 23 cm; měděné a oranžově červené listy v zimě, v létě jasně oranžové a žluté, květy fialové.
  4. Calluna vulgaris ‚Bonita‘: 30 cm; růžová až červená poupata na zelených stoncích v létě, na podzim a v zimě získávají listy zlaté až oranžové odstíny.
  5. Calluna vulgaris ‚Kinlochruel‘: 25cm; dvojité bílé květy, jasně zelené listy, které se v zimě zbarvují do bronzova.

Provádění řezu

Vřes prořezávejte brzy na jaře, abyste podpořili jeho rychlejší růst. Dospělé vřesy mají tendenci se stávat příliš dlouhými, proto je prořezávání udržuje kompaktnější, bujnější a atraktivnější.

Vřes 3
Foto: Pixabay

Rozmnožování vřesu

Vřes pěstovaný ze semen se nerozmnožuje stejně jako mateřská rostlina. Nejlepší způsob množení vřesu je odebrat v létě řízky, zakořenit je v místnosti během podzimu a zimy a brzy na jaře je vysadit ven.

  • Budete potřebovat patnácticentimetrový květináč, vermikulit nebo směs bez půdy, centimetr kompostu, sterilizované řízky, zakořeňovací hormon a průhledný plastový sáček.
  • Vyberte si patnácticentimetrový zelený, nedřevnatý stonek. Odřízněte větev se dvěma listy a seřízněte ji těsně pod uzlem.
  • Namočte odříznutý konec do zakořeňovacího hormonu.
  • Květináč na dně naplňte centimetrem kompostu nebo organické hmoty. Zbytek květináče vyplňte vermikulitem nebo směsí bez půdy. Prstem nebo případně tužkou udělejte do směsi bez nečistot otvor. Do otvoru vložte řízek a jemně ho zasypte zeminou kolem stonku.
  • Rostlinu zalijte a květináč postavte na nepřímé sluneční světlo.
  • Nad květináčem vytvořte stan z igelitového sáčku, který rostlině dodá vlhkost a podpoří zakořenění. Přibližně na hodinu denně rostlinu odkrývejte, aby v ní cirkuloval čerstvý vzduch. Jakmile zaznamenáte nový růst, igelitový sáček zcela odstraňte. Zakořenění řízku by mělo trvat asi jeden měsíc. Na jaře, až pomine nebezpečí mrazů, přesaďte rostlinu ven.

Jak pěstovat vřes ze semen

Semena vřesu v jeho přirozeném prostředí nejlépe klíčí po požáru. Napodobte tyto podmínky, abyste urychlili klíčení na jaře nebo na podzim. Pro dosažení nejlepších výsledků budete potřebovat troubu nebo udírnu, květináč nebo misku na semena, vermikulit nebo směs bez půdy a rozprašovač s vodou. Zde se dozvíte, jak pěstovat vřes ze semen:

  • Rozsypte semena na ohnivzdorný tác a vložte jej na 30 sekund do trouby při teplotě 250 °C. Alternativně může s klíčením semen vřesu pomoci kouř, proto je vložte do udírny na nízkou teplotu, asi na dvě hodiny.
  • Naplňte zásobník na semena nebo květináč směsí bez půdy.
  • Na vrchol směsi vysejeme semena. Používáte-li květináč, nedávejte do něj více než tři semena a rozmístěte je alespoň jeden až dva centimetry od sebe.
  • Na semínka nasypte hrst směsi bez půdy a lehce je přikryjte.
  • Pomocí rozprašovače zeminu navlhčete.
  • Položte misku na nepřímé sluneční světlo.

Postupné přesazování vřesu

Vřes zasaďte do velkého širokého květináče, o jednu velikost většího než předchozí, s dobrými drenážními otvory na dně. Přestože by neměl být příliš mělký, vřes nepotřebuje hluboký květináč. Tato rostlina může zůstat ve stejné hloubce jako její původní květináč nebo jen tak hluboko, jak hluboký je kořenový bal rostliny. Dobře se jí daří v hliněných květináčích.

Přezimování

Vřes je mrazuvzdorná rostlina. V chladných místech však vřesy v květináčích chraňte izolací rostliny. Přikryjte květináč pěnovým polystyrenem (i ze spodní strany) a rostlinu silně zamulčujte vrstvou slámy. Menší květináče lze přenést do interiéru a pěstovat pod pěstebním světlem nebo u okna s nepřímým slunečním světlem.

Běžné choroby rostlin

Vřes je náchylný k moučnivce a hnilobě kořenů, kterým se můžete vyhnout. Prašná plíseň vřes nezničí, ale toto houbové onemocnění může poznamenat jeho vzhled. Na listech rostliny má podobu prachovitého povlaku. Jeho listy jsou stálezelené a na podzim a v zimě získávají atraktivní odstíny (bronzové nebo fialové). Jelikož se jedná o listovou rostlinu, může prašná plíseň zkazit jednu z nejlepších vlastností rostliny.

Abyste předešli vzniku moučnaté plísně, vyhněte se zalévání nad hlavou. Každé jaro poctivě prořezávejte, aby rostliny zůstaly kompaktní a zlepšilo se tak proudění vzduchu. Pokud vřes napadne moučnivka, použijte volně prodejný fungicid nebo roztok jedlé sody. Viníkem kořenové hniloby je obvykle přemokřená půda, zejména pokud je přítomna houba Phytophthora. V půdě, která dobře odvádí vodu, se Phytophthora vyskytuje jen zřídka, což posiluje potřebu zajistit vřesům prodyšnou a odvádějící půdu.

Jak přimět vřes ke kvetení

Různé druhy vřesů kvetou na severní polokouli od konce července do listopadu. Zvonkovité květy mohou zhnědnout, ale zůstávají na rostlinách i přes zimu. Vřes má bylinné aroma s lehkým květinovým tónem smíšeným s těžkou pižmovou vůní. Květní trny vřesu nemusíte odlamovat, ale můžete je zastřihnout zahradnickými nůžkami, abyste podpořili nový růst, jakmile uvadnou. Chcete-li podpořit kvetení vřesu, zajistěte rostlině dobře propustnou kyselou půdu. Vřes potřebuje alespoň šest hodin slunce denně.

Běžné problémy s vřesem

Vřes je odolná, snadno rostoucí rostlina, která není náchylná k mnoha problémům kromě růstu plísní v důsledku přemokření.

Hnědnutí listů

Pokud listy vřesu začnou hnědnout, dotkněte se jich a zjistěte, zda nejsou suché a křehké – to je známka toho, že rostlina odumírá. Odlomte jeden stonek rostliny. Pokud je uvnitř ohebný a zelený nebo bílý, je stále živý; pokud se snadno zlomí v půli, pravděpodobně odumírá nebo je mrtvý.

Obvykle je náhlé odumření uprostřed vegetačního období známkou hniloby kořenů. Rostlinu budete muset vytrhnout, zlikvidovat a několik let vřes na stejném místě nesázet. Pokud rostlina stále jeví známky života, může mít problémy s odvodněním. Vytáhněte ji a prohlédněte kořenový systém. Pokud jsou kořeny tmavě hnědé nebo černé, odstřihněte hnilobu pomocí sterilizovaných nůžek. Aplikujte přípravek proti plísním a přesaďte ji do dobře odvodněné nové půdy na nové místo, tento zásah může rostlinu zachránit.

Dlouhé stonky

Vřesům se daří v chudé půdě. Neúrodná půda podporuje rozvětvování kořenů při hledání živin, díky čemuž mají hluboký a pevný kořenový systém. Pokud se do půdy dostane hnojivo, má půda příliš mnoho dusíku, což má za následek slabý kořenový systém a nadměrný vegetativní růst nebo delší stonky. Také pokud rostlina nemá dostatek světla, mohou stonky vyrůstat ven a hledat více slunce. Chcete-li zabránit přerůstání nebo ho zvrátit, přestaňte rostlinu hnojit a umístěte ji na slunnější místo. Na jaře nebo začátkem podzimu můžete také zkrátit nohaté stonky, abyste podpořili zdravý růst.

Deformované listy nebo opad listů

Pokud si všimnete, že listy vaší rostliny žloutnou, jsou skvrnité, může se jednat o napadení roztoči. Pečlivě rostlinu prohlédněte a převraťte listy. Roztoči jsou těžko viditelní. Můžete si však všimnout červených nebo žlutých teček nebo některých pavučin. K odstranění problému může stačit stálý proud vody na spodní stranu listů po dobu tří dnů. V opačném případě použijte insekticidní mýdlo nebo zahradnický olej po celé rostlině.

Zkontrolujte, zda na stoncích nejsou malé tvrdé oválné hrbolky. Tyto hrbolky mohou být šupinatý hmyz, který může způsobit opadávání listů a jejich deformaci. Šupinatý hmyz lze sebrat a zahradnický olej a insekticidní mýdlo mohou rovněž pomoci při potlačování napadení šupinami.

Zdroje info: thespruce.com, herbslife.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.