Několik slov k roubování ovocných stromů
Ovocné stromy si vyžadují speciální péči. Pokud chcete mít skutečně solidní úrodu, rozhodně nelze zapomenout na kvalitní roubování. Strom tak dokážete nejen obohatit z hlediska množství plodů, ale také ochránit před případnými škůdci a nákazami, jež mohou bohužel v tomto případě hrozit. I díky roubování se budou stromy skvěle držet v potřebné kondici, která je optimální. Podívejme se tedy, co je vlastně roubování a jakým způsobem byste měli roubovat.
Co je vlastně roubování
Definice roubování je poměrně jednoduchá, jelikož se jedná o opatření stromu dobře vyvinutým a vyzrálým výhonem. Ten by měl disponovat dvěma či třemi výhony. Pokud strom naroubujete, můžete se dočkat velmi brzké úrody, a to klidně do pouhých 2 let. K roubování jsou ideální stromy, které nesmí být nijak přestárlé. Měly by být také zdravé. Fakt, že zatím příliš neplodí, vůbec nevadí, ba naopak. Rozdíl bude po naroubování opravdu markantní.
Odebrání roubů
Roby, tedy výhony, jsou odebírány ze zcela zdravých stromů. Je třeba je odebrat v období vegetačního klidu. Lze je většinou bez problémů i koupit. Optimální jsou jednoleté výhony pocházející z jižní strany konkrétního stromu. Výhony by měly být dostatečně silné a také zralé. Na první pohled slabé výhony na roubování rozhodně nevyužívejte. Vyvarujte se odebírání roubů za třeskutých mrazů. Ideální jsou rouby o délce cca 15 cm. Po odebrání roub uchovejte v chladnu. Nejvhodnější je sklep s konstantní teplotou. Vhodná je teplota od 3 do 5 stupňů Celsia.
Pravidla roubování
Stromy je možné roubovat jak v době vegetačního klidu, tak i při vegetaci. Ve vegetačním období se vyplatí vsadit na dobu květenství. Roub se dává na seříznutou větev, a to na její horní stranu. Obyčejné roubování ovocných stromů při vegetaci je častější a jednodušší. Roub se seřízne kopulačním řezem. Kůra se odchlípne po obou stranách a mezi ni se vloží roub.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.