Několik postřehů k pěstování ovsa
Oves je jednou z velmi častých plodin, které můžete vidět na poli. Jeho pěstování je velmi časté u větších zemědělců, málokdy ale najdete oves na zahradě jednotlivce. Jakkoli je tato plodina užitečná (například jako krmivo pro dobytek či jiná domácí zvířata, nebo je součástí zdravé výživy – například ovesné vločky aj.), raději dáváme přednost kupovanému ovsu. Jak je to ale s jeho pěstováním? Je to obtížné nebo by se mohlo vyplatit i vám?
Jak je to s výnosem?
Pluchaté odrůdy ovsa setého (Avena sativa) slibují vynikající výnosnost. Vždyť oves byl do Evropy zaveden jako plevel mezi ječmenem a pšenicí. Také nahé odrůdy ovsa jsou poměrně dost plodné, i když je jejich výnosnost o něco menší. Pokud se pustíte do vlastního pěstování ovsa na menších plochách, může být vaše výnosnost o něco vyšší, protože budete mít pravděpodobně více okrajových částí. Ty znamenají více světla a živin pro každou rostlinku.
Obohacení půdy
Dnešní odrůdy byly vyšlechtěny tak, aby poskytovaly co nejvíce semen – to je ale na úkol délky a kvality stébla. Pokud se tedy rozhodujete, jaký druh ovsa zvolit, je důležité zaměřit se na dvě věci. Buď chcete veliký výnos, tím pádem zvolíte moderní vyšlechtěné odrůdy. Nebo si vyberete staré odrůdy obilovin, které mají sice nižší výnosy zrna, ale vyšší výnosy slámy, která obohacuje půdu. Tlustší stébla znamenají více uhlíkaté biomasy, která se následně přeměňuje v humus.
Jak na mlácení zrna?
Vypěstovat oves není až tak složité při dodržení základních podmínek. Co je ale mnohem složitější, je vydobýt zrno. Při sklízení můžete použít kosu, jednotlivá stébla navrstvit na plachtu a na ní poté ručně mlátit zrna. Tento způsob je ale velice namáhavý a zdlouhavý, a pokud si jej někdy zkusíte, napříště už oves pěstovat nebudete nebo si koupíte mlátičku. Ta celý proces dokáže značně usnadnit.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!