Nejznámější zimní pokojovky – jak se o ně starat během roku

V obchodech nás jejich krása jen zřídkakdy nechá chladnými. Ovšem jakmile odkvetou, jen stěží je k tomu znovu přimějeme. Pojďme se podívat na to, jak se během celého roku starat o vánoční hvězdu, brambořík, amarylis nebo vánoční kaktus.

Pěstitelské úspěchy totiž jistě potěší, a navíc během další zimy ušetříte za nákup nových živých dekorací do bytu.

Brambořík

Pamatujte si, že tomuto perskému krasavci nejvíce vyhovuje chladnější a světlé místo. V létě je dobré přesadit ho do záhonku – necháte-li ho doma, častěji ho roste. Potřebuje stále mírně vlhký substrát (i v období klidu) a vděčný vám bude i za přihnojování.

Foto: Pixabay

Vánoční hvězda

Listy tohoto pryšce jsou dekorativní i bez atraktivní červené barvy. Jestliže si ji chcete ponechat i po Vánocích, začnete ji přihnojovat. Uvidíte, že velmi brzy nasadí pořádné množství nových svěžích listů. Na jaře ji určitě přesaďte do většího květináče V létě jí nejvíce prospěje letnění v polostínu – třeba na terase nebo na balkoně. Zesílí tady a přechod domů ji nezaskočí.

Na podzim je třeba začít se zatemňováním, což ji připraví na další kvetení. K tomu, aby vytvořila nové červené listeny, potřebuje úplnou tmu už od podvečera až do rána. V zatemňování musíme pokračovat asi dva měsíce.

Amarylis

Hvězdník nebo také amarylis potřebuje zase teplou a světlou místnost. Dařit se mu bude nejlépe na parapetu – pouze v době kvetení ho musíte dát trochu do chladu. Potřebuje hnojení a pravidelnou zálivku. Nezapomeňte také na přesazení do většího květináče jednou za 2-3 roky.

Vánoční kaktus

A co s tímhle krasavcem? Dopřejte mu teplé a světlé místo, spolu s dostatečným přísunem vody a živin. Jen během září a října zálivku omezte a přesuňte ho do chladu. Tenhle vegetační klid nastartuje kvetení víc než spolehlivě.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)