Nejznámější masožravé rostliny
Masožravé rostliny patří mezi nejoblíbenější rostliny zejména u dětí. Péče o ně není příliš náročná, a proto je můžete svým ratolestem pořídit. Aspoň uvidíte, zda se vaše děti dokážou postarat o živý element nebo je rovnou učit zodpovědnosti. Masožravých rostlin existuje celá spousta, vyberte si z následujících druhů tu pravou.
Rosnatka kapská (Drosera capensis)
Je ideálním druhem, pokud s masožravkami začínáte. Rosnatka kapská patří mezi světlomilné nezatahující se rosnatky. Z růžice této rostliny vyrůstají asi 10 cm dlouhé listy. Rostlina produkuje asi 15 mm velké růžové květy. Množit ji můžete z klíčivých semen, která sama tvoří, nebo z podzemních oddenků či listových řízků. Vydrží teploty nad 10 °C. Rostlina spolehlivě zlikviduje malé mušky a jiný malý hmyz, proto se vyplatí pěstovat ji v blízkosti jiných pokojových rostlin.
Sarracenia purpurea ssp. Purpurea
Český název této masožravou je špirlice. Nejlépe se ji daří na substrátu tvořeném z rašeliny a hrubého křemenného písku v poměru 2:1. Tato rostlina miluje vodu, takže jí dopřejte štědrou zálivku – neuškodí, když bude květináč stát ve vodě. Taktéž tato rostlina snese venkovní počasí, když jsou teploty nad 10 °C. Venkovní pěstování je žádoucí – rostlinu to posílí, takže ji v létě vytáhněte ven.
Mucholapka podivná (Dionaea muscipula „Red Purple“)
Tato masožravka je asi nejznámější. Dokáže hmyz velice rychle polapit prudkým pohybem listu. Ideální je pro ni substrát stejný jako u špirlice (rašelina a písek v poměru 2:1). Zalévejte ji do podmisky odstátou vodou – nejlépe dešťovou. Tvrdá voda rostlině nesvědčí. Rostlina může po většinu roku stát na vodě, občas je ale vhodné nechat substrát mírně proschnout, aby se ke kořenům dostal vzduch. Každý rok rostlinu přesazujte, podpoříte tím její růst.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!