Nejznámější choroby švestek

Švestka

Choroby švestek nejsou rozhodně ničím výjimečným a obává se jich spousta sadařů a milovníků slivovice. Pokud si budete vědět rady s preventivními opatřeními, mohou i vaše ovocné stromy poklidu růst a navyšovat objem svých plodů. Nejčastěji ničí slivoně především onemocnění virového původu. V mnohých případech se na nemoci přijde až pozdě, takže je potenciální část úrody zničená a vám nezbude než doufat v to, že dalšímu šíření zabráníte.

Virová onemocnění a jejich přenos

Drtivá většina slivoní může být napadena onemocněními virového charakteru. Hodně drastická poškození vznikají hlavně u dlouhodoběji rostoucích stromů. Jednat se může o houbové mykózy, virózy anebo jiná onemocnění. Virové choroby se přenášejí díky vegetativnímu množení. Přenést se tak mohou roubem, pylem anebo prostřednictvím hmyzu. U toho se nejčastěji jedná o mšice. Příznaky jsou u většiny virů velmi pomalu se objevující. Mnohdy je dokonce nenajdeme vůbec. Jen pro přehled si tedy udělejme alespoň menší výčet nemocí.

–          šárka u švestek

–          virová mozaika

–          neštovice slivoní způsobené virem

–          skvrnitost listů slivoní

Jak na prevenci?

V první řadě byste měli vybrat především co nejvíce rezistentní odrůdy slivoní. Na trhu je jich dnes hned několik, a tak by to nemělo představovat žádný velký problém. Jinak se dají sehnat kvalitní antivirotika. Chránit bychom měli stromky i před drobnými parazity a škůdci, kteří fungují skvěle jako přenašeči zmiňovaných chorob.

Napadené plody nejsou závadné

Důležité je i zdravotní hledisko. Napadené plody by neměly mít na lidské zdraví žádné negativní účinky. V podstatě jsou stejné jako ty zdravé. Pokud tedy hned na první pohled není slivoň vyloženě odpudivá, pak by jí nic být nemělo. Problém ale u švestek nastává zejména v tom, že většinou spadnou ze stromu dříve, než stihnou dozrát. Jsou tedy úplně nepoužitelné.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.