Nejznámější choroby jablek: Pomůžeme vybrat správný postřik
Jabloně patří mezi stromy, které zdobí skoro každou zahradu. Není se čemu divit, jelikož jablka v Evropě představují ovoce, které prostě lidé milují. I proto je zapotřebí se těmto ovocným stromům opravdu dokonale věnovat, aby nakonec plodily a nebyly napadeny žádnými nepříjemnými chorobami. Především s nástupem podzimu se bohužel ale mnohé plísně začínají objevovat, a tak je zapotřebí reagovat. Právě z tohoto důvodu se na nejznámější choroby a postřiky podíváme pod drobnohledem.
Hořká pihovitost jablek
Tato choroba je charakteristická propadlými ostrůvkovými skvrnami. Nacházejí se pod pokožkou plodů a typické jsou nahořklým pletivem. Zbavit se této choroby lze přidáním vápníku. Postřik se aplikuje v intervalech 14 dní až do doby, kdy budete sklízet. Doporučujeme například postřik Wuxal SUS kalcium.
Strupovitost jabloní
Jestliže na listech jabloní spatříte hnědé skvrny, které postupně nekrotizují a lístky upadávají, máte co dočinění se strupovitostí jabloní. Nakonec většinou opadají i květy a malé plody. Z přípravků proti této nemoci vybíráme Merpan 80 WG či Zlato 50 WG. Interval postřiku činí 14 dní a začít byste měli již v době zelených poupat.
Padlí jabloňové
Setkáte-li se s bělavým povlakem na listech, případně i květech a dalších částech jabloně, jde o padlí. Napadené části stromu postupně jakoby rezly a opadávají. Výborným přípravkem je Diskus, kterým se jabloně ošetřují zhruba 1 až 2 týdny před vykvetením.
Moniliová hniloba jablek
Toto onemocnění se dělí na hnilobu černou a hnědou. Bohužel jde o houbu schopnou přezimovat v napadených plodech. Tady vytváří polštářky takzvaných nových kondilií. Jak rychle se bude, šířit závisí na vlhkosti vzduchu. Hodí se na ni postřiky proti plísním. Výborné jsou Horizon 250 EW a Rovral FLO.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.