Nejzdravější zelenina aneb jak pěstovat kedlubny, aby byly křehké a chutné
Také jste doposud kedlubnu považovali za běžnou a obyčejnou zeleninu? A ono se přitom jedná o jednu z nejdravějších. Poradíme vám, kdy a jak pěstovat kedlubny. Stejně tak prozradíme, co dělat, aby vám kedlubny nedřevnatěly.
Zásobárna vitamínů
Možná vás překvapí, co vše tato zelenina obsahuje a jak moc je prospěšná pro náš organismus. Posuďte sami. Jedná se o vitamíny skupiny B, provitamín A, vitamíny C, E, K. Vitamínu C obsahuje takové množství, že když sníte jednu středně velkou kedlubnu, tak tím pokryjete denní příjem, který je určen pro dospělého jedince. Kedlubny se pyšní rovněž obsahem minerálních látek.
Pomáhají nám k lepšímu trávení. Konzumací této vitamínové bomby dochází k podpoře jater a ledvin. Mladé listy, které jsou jedlé, mají 3x více vápníku než samotná kedlubna, rovněž obsahují více karotenu i zmiňovaného vitamínu C. A pokud trpíte stresem, což v dnešní době řada z nás, tak i v tomto směru pomůže tato zdravá zelenina. Přesvědčte se sami a zkuste sníst každý den jednu kedlubnu. Dle rad léčitelů se jedná o skvělý prostředek k udržení psychické svěžesti i dobré nálady.
Podmínky pro úspěšné pěstování
Pěstovat můžete hned několik odrůd, nejzásadnější rozdělení je na bílé (zelené) a modré (fialové) a z nich pak na odrůdy rané, letní a pozdní. Kedlubnám vyhovuje středně těžká a hlinitopísčitá půda s dostatečným množstvím humusu. Místo vyberte spíše vlhčí. Ke zdárnému růstu tento druh zeleniny nepotřebuje příliš vysoké teploty.
Rané odrůdy se vysazují v dubnu, letní v měsících květen či červen a pozdní nejpozději do poloviny července. Pro podzimní sklizeň můžete pěstovat také rané odrůdy, jejichž sazenice je třeba vysadit nejdéle do poloviny srpna. V rámci letního a podzimního pěstování můžete vysévat přímo na záhon do řádků vzdálených cca 30 až 40 cm, v řádku na 20 až 25 cm. Vyplatí se pěstování z postupných přímých výsevů.
Sazenice kedluben se vysazují se 3 až 4 pravými lístky. Sázecím kolíkem uděláte hlubší důlek, na dno dáte trochu kompostu nebo jiné organické hnojivo, poté vrstvu zeminy, prolijete a vložíte sazenici, přihrnete hlínu a jemně přitlačíte. Nesázejte příliš hluboko. Kedlubny pro zdárný růst potřebují prostor, proto je vhodný volit spon 25×40 cm. V rámci pěstování je třeba pravidelně okopávat, zbavovat plevele a poskytnout rovnoměrnou zálivku.
Foto: Pixabay
Problém s dřevnatěním
Jednak dobrou radou je, že všeobecně modré odrůdy jsou odolnější, méně praskají a skoro nedřevnatí. Abyste měli jistotu, že budete sklízet křupavé kedlubny, tak mějte na paměti, že tento problém nastává, pokud je nedostatečná zálivka. V případě, že budete kedlubny zalévat málo, „obrní“ se a to tak, že při nadměrném suchu začnou dřevnatět.
Zdroj: cesestavby.cz, floranazahrade.cz
Náhledové foto: Pixabay