Nejrychleji rostoucí živý plot vám „dodá“ turkestánský brest – dařit se mu bude i ve městě

Nejrychleji rostoucí živý plot vám „dodá“ turkestánský brest (Ulmus pumila) a dařit se mu bude i ve městě. Musíte jen splnit pár podmínek. Živý plot má na zahradě mnoho funkcí. Od záchytu prachu, tlumení hluku, zlepšování mikroklima až po rozdělení zahrady na jednotlivé funkční části, je jeho role opravdu nepopiratelná.

A když přijde čas vybrat tu správnou rostlinu, jedním z nejatraktivnějších kandidátů je turkestánský brest , známý též jako jilm sibiřský (Ulmus pumila).

Nejen okrasa, ale i funkčnost

Jilm sibiřský, pocházející z Asie a rozšířený až do Severní Ameriky a jižní Evropy, je skutečným pokladem mezi dřevinami vhodnými pro živé ploty. Jeho podlouhle kopinaté listy, které na podzim nabývají žluto-zeleného odstínu, dodávají každé zahradě půvab a eleganci.

Rychlost růstu jako klíčový atribut

Co opravdu odlišuje jilm sibiřský od ostatních dřevin, je jeho závratná rychlost růstu. V průběhu pouhých dvou let dokáže vyrůst do plnohodnotného živého plotu, což je pro mnohé zahrádkáře doslova splněný sen. Tato vlastnost je obzvláště cenná v situacích, kdy potřebujete rychle vytvořit soukromý prostor nebo zakrýt méně estetické části své zahrady, jako jsou komposty nebo třeba oddělení s domácími zvířaty.

Foto: Pixabay

Více než jen ohraničení

Jilm sibiřský je skvělou volbou nejen pro vytvoření soukromí, ale také pro rozdělení zahrady na jednotlivé zóny. Může oddělit užitkovou část zahrady od okrasné, nebo vytvořit intimní koutek pro odpočinek a relaxaci. Jeho hustota a struktura větví poskytuje vynikající ochranu proti průhledům a zároveň zajišťuje příjemný stín v horkých letních dnech.

Estetika a ekologie

Kromě praktických výhod se jilm sibiřský může pochlubit i ekologickým přínosem. Jeho schopnost zachytávat prach a nečistoty ze vzduchu z něj činí významného hráče v boji za čistší a zdravější prostředí. Tento aspekt je zvláště důležitý v urbanizovaných oblastech, kde je kvalita vzduchu často problematická.

Krása i v zimě

I přes svou opadavost, jilm sibiřský ve své zimní podobě neztrácí na kráse. Jeho holé větve tvoří fascinující vzory, které dodávají zimní zahradě zvláštní kouzlo. Jeho odolnost vůči nízkým teplotám a schopnost odolat zimní nepřízni dělá z něj ideálního kandidáta pro živé ploty i v chladnějších klimatických podmínkách.

 

Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/zapomente-na-thuje-zkuste-vysadit-zazracny-zivy-plot?param=kategorie&val=zahrada-a-kvetiny%2Frubrika%2Fdomacnost, https://www.zivyplot.cz/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA2eKtBhDcARIsAEGTG439yO8bUSPOpzbXF5pVM1QYIR9_o64E0Ra5BWW6imESbqwm6vlYd7YaArIQEALw_wcB, https://www.tipio.cz/turkestansky-brest/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)