Nejoblíbenější ptačí keře: Tady je máte jako na dlani
Stromy a keře na zahradě poskytují ptákům útočiště v době hnízdění a mohou být i zdrojem potravy během zimy. A právě na podzim je nejvhodnější doba pro výsadbu těchto dřevin. Vyberte tedy takové, které nejenže zkrášlí vaši zahradu, ale bude se těšit oblibě i vašim ptačím návštěvníků. A které ptačí keře jsou ty nejoblíbenější? Můžeme je nějak využít i my?
Jeřáb ptačí a bez černý
Jeřáb ptačí je rozhodně tím nejoblíbenějším ptačím keřem, protože jej konzumuje až 63 druhů ptáků. Typický je na podzim svými červenými listy i plody. Čerstvé plody jeřábu se lidem sice moc nedoporučují, ale po tepelné úpravě ve formě kompotů nebo i sirupů, už pro nás vhodné jsou. Ani čerstvé plody bezu černého nejsou pro nás vhodné, dokonce mají projímavé účinky. Po usušení nebo uvaření už je však můžeme konzumovat bez obav, stejně jako ptáci.
Jalovec obecný a hloh obecný
Jalovec obecný jako jehličnan má dužnaté šišky, jalovčinky, které jsou velmi aromatické a používají se k výrobě alkoholických nápojů nebo ke kořenění zvěřiny. V některých kulturách se dokonce jalovčinky používají jako lék např. při zánětu močových cest. Naopak hloh obecný je opadavá listnatá dřevina. Hloh obecný se často využívá pro pěstování živých plotů. Na jaře hezky kvete, i když vůně květů není zrovna nejpříjemnější, ale květy a plody mají příznivé účinky na srdeční činnost a snižují krevní tlak.
Trnka obecná a dřín obecný
Pokud chcete v zahradě zbudovat úkryt pro spoustu živočichů, vsaďte na trnku, která tvoří na husté a rozložité keře. Plody trnky obecné poskytnou ptactvu během zimy potravu a na jaře ji zase někteří ptáci využijí k hnízdění. Pro nás jsou plody trnky zase základní surovinou tradičních pálenek nebo zavařenin. Výborné zavařeniny, džemy i sirupy můžete vyrobit také z plodů dřínu obecného, které tak zachutnají nejen ptákům, ale i lidem. Navíc jsou tyto plody bohaté na vitamín C.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.