Nejlepší hnojivo nejen na okurky: Odměnou bude bohatá úroda
Znáte to, zasadíte a těšíte se na sklizeň úrody. Jenže stane se, že zkrátka to zrovna nejde podle vašich představ. Listy u okurek žloutnou. Plody naznačují, že to nebude tak žhavé, jak jste čekali. Poradíme vám, co udělat, abyste měli záruku bohaté sklizně. Věřte, že jakmile vyzkoušíte, nebudete stíhat sklízet.
Účinné hnojivo na okurky
Když dáte rostlinám to, co potřebují, tak se vám odmění tou nejlepší úrodou, bohatou a chutnou. Stejně tak v tomto případě působí hnojivo i jako prevence proti případnému žloutnutí listů, což bývá častý problém. Stačí si vyrobit vlastní a účinné hnojivo. Výsledkem bude úroda, kterou nebudete pomalu ani stačit sklízet. A jak na to zázračné hnojení? Do 10 litrů vody nalijte 1 litr mléka, přidejte 10 kapek jódu a 20 g nastrouhaného mýdla. Rostliny tímto roztokem postříkejte, po 10 dnech zopakujte.
Zachování zelených listů do podzimu
Co udělat, aby listy okurek byly zelené až do podzimu? Opět se obejdete bez chemie. Stačí tento jednoduchý trik. Namočte polovinu bochníku chleba do 5 litrů vody na 12 hodin, potom přilijte půlku malé lahvičky jódu. Před použitím je třeba roztok zředit 1:10. Tímto roztokem zalévejte okurky 2x týdně.
Foto: Pixabay
Síla cibulových slupek
Cibulové slupky dají okurkám draslík a hořčík. Tímto dokonale posilují kořenový systém. Mají rovněž antibakteriální a protiplísňový účinek, chrání tak přirozeně rostliny před plísněmi a hnilobou. Bonusem je, že současně i zlepšují strukturu půdy.
Z cibulových slupek snadno připravíte nálev. Do kbelíku s vodou namočte 200 g slupek z cibule a nechte 3 dny. Po uplynutí této doby přeceďte. Výluh použijte jako zálivku k okamžitému použití. Pokud byste chtěli výluh uskladnit, nedělejte to, neboť by se zkazil a nebyl účinný. Pokud naopak chcete zvýšit účinek roztoku, použijte horkou vodu. V tomto případě naplňte kbelík slupkami do poloviny, zalijte převařenou teplou vodou a nechte 2 dny louhovat. Před zaléváním roztok nařeďte vodou v poměru 1:1. Roztok můžete použít nejen na okurky, ale také na rajčata, papriky, lilky, brambory, cukety či patisony.
Zdroj: tojenapad.dobrenoviny.sk, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay