Nejenom kroucené vrby, zahradu si můžete zpestřit i okrasnou lískou

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Hledáte-li tip na dřevinu, která vynikne nejvíce ve chvíli, kdy přijde o všechny své listy, určitě jste už zaregistrovali okrasné vrby. Salix erythroflexuosa – alias česky vrba kroucená nebo také vrba pokroucená však není jedinou možností, jak si zahradu zpestřit nevšedními tvary.

Potěšit vás totiž může třeba také podobně okrasná líska. Corylus avellana ´Contorta´ toho příliš nepotřebuje. Klasické lísce se až na tvar větví značně podobá – větve mají lesklou šedohnědou kůru, na jaře ji zdobí jehnědy, koncem léta zase drobné oříšky. I listy vypadají prakticky totožně.

Perfektní kandidátka do malých zahrádek

Líska Corylus avellana ´Contorta´ přirůstá jen velmi pomalu. I ty největší exempláře dosáhnou na dostatečně prostorných zahradách jen okolo tří metrů v průměru. Její listoví vyrůstá tak, že prapodivně pokroucené tvary vyniknou i v době plné vegetace, což jinak stupínek pomyslného žebříčku zahradní estetiky řadí ještě o stupínek výše.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na pěstování je opravdu nenáročná. Vystačí si s chudou, běžnou zahradní půdou a nesvědčí jí jen zemina písčitá, jílovitá a samozřejmě přemokřená. Ocení dobré zásobení vápníkem, jinak se o přihnojování starat nemusíte. Řez nevyžaduje (vystačí si jen odstraněním nemocných nebo suchých větví) a netrpí ani na škůdce.

Ideální stromek do městské zahrádky

Dobře se popere i se znečištěným ovzduším. I proto ji můžete stále častěji najít v předzahrádkách nebo v kontejnerech na prostorných terasách luxusních restaurací. Vypadá jedinečně i v tzv. asijských zahradách.

Její oříšky jsou jedlé, ale zpravidla se ponechávají na větvičkách jako nevšední dekorace. A samotné větve lze použít i do živých i sušených květinových vazeb.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)