Nejen cibule poroste jako divá: Jak na hnojení dřevěným popelem

Cibule

Bohatá úroda a absence jakýchkoli problémů se škůdci a chorobami. Možná tato věta zní jako z pohádky, ale může se klidně stát realitou. Stačí pouze zvolit k rostlinám to správné hnojení. Třeba taková cibule a mnohé jiné plodiny mohou růst bez větších problémů v případě, že použijete obyčejné hnojivo z dřevěného popela. My se v následujících řádcích zaměříme na základy takovéhoto hnojení. Nejde o nic složitého, o čemž vás ostatně přesvědčíme. Soustředíme se na hnojení dřevěným popelem při pěstování cibule.

Proč zrovna dřevěný popel?

Důvodů by se určitě našlo více, nicméně tím hlavním je fakt, že obsahuje spousty minerálů a živin, které rostliny potřebují. Vynikající je právě pro pěstování cibule, nicméně pomůže také třeba listovému salátu a některým dalším plodinám. Dokáže skvěle desinfikovat půdu a pomůže při rozkladu organických látek. Neobsahuje žádný chlór, na který je tradičně cibule velmi náchylná. Cibule také nebude rychle žloutnout.  

Důležité pH prostředí

Pamatujte, že popel zvyšuje pH. Neměl by se tedy používat často. Mohli byste tak způsobit více škody než užitku. Jinak popel neobsahuje dusík. Ten je třeba cibuli přidat jinak. Hnojit by se mělo dvakrát až třikrát během vegetačního cyklu cibule.

Dřevěný popelDřevěný popel: Foto Pixabay

Aplikace popela v několika podobách

Popelem lze hnojit hned několika způsoby. Podívejme se na ně podrobněji.

Klasicky nasucho

Úplně nejjednodušší je nasypat popel přímo na samotnou půdu okolo rostlin. Zaprší a popel se vsákne do země. Dávkování by mělo být zhruba 1 šálek popela na 1m2. Půda by se měla s popelem pořádně promíchat, aby došlo k jeho aktivaci. Jinak není od věci ponořit cibulky do popela a vytvořit jim jakousi ochrannou vrstvu, poté se zasadí. Budou mnohem silnější.

Tekutá popelová směs

Stačí rozpustit jednu polévkovou lžíci popela v litru obyčejné vody. Před výsadbou se v ní cibulky máčí zhruba 6 hodin. Desinfikují se a podpoří se u nich klíčivost a vývoj samotných cibulí.   

Roztok pro zalévání

K jeho přípravě budete potřebovat 250 gramů dřevěného popela a 10 litrů vody. Popel se ve vodě promíchá a směs necháte ležet 3 dny při pokojové teplotě. Následně se pak roztok používá k běžnému zalévání.

Kvasnicový roztok

Do kbelíku se nasype polévková lžíce popela, lžíce sušeného droždí, 5 lžic cukru a vše se zalije 3 litry vody. Směs necháte 3 dny stát a kvasinky se aktivují. Cibule nebo jiné rostliny pak ošetříte toto směsí po zalévání nebo před deštěm. Směs jednak obsahuje spousty prospěšných látek a jednak také kvasinky prohřejí půdu. Ideální je směs použít zhruba třikrát v době vegetace.

Zdroje info: Autor, Meta, Youtube, tojenapad.sk

Cibule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.