Nejčastější skvrny na zahradním nábytku – co na ně platí
Přišel čas prvních jarních zahradních úklidů a resty, které jsme na podzim odložili, se už teď neodbytně hlásí o slovo. Například zahradní nábytek – také jste ho jen očistili od nejhoršího a ty nejhorší skvrny nechali „napříště“?
Pokud ano, určitě se vám bude hodit náš malý přehled opravdu účinných prostředků, které si poradí s širokým arzenálem znečištění – od skvrn od vody, přes mastnotu až třeba po skvrny od letního ovoce.
Mléko a voda není totéž
Nejčastější skvrny v zahradní kuchyni? Určitě ty, od odložených hrnců nebo skleniček. Zkuste si před čištěním vzpomenout na to, od čeho by asi mohly být. Jestliže jste jako možné původce identifikovali mléko, vezměte si k ruce polituru na nábytek. Pomoci může také líh, který bavlněnou utěrkou nanesete na skvrnu a poté vysušíte.
Na vodu na lakovaném povrchu pomůže roztok z vody a lihu, případně leštící prostředek na dřevo nebo již zmíněná politura. Pokud však ulpěly na voskovaném povrchu, pak si vystačíte s mýdlovou vodou. Tu postižená místa očistíte a následně je ošetříte vazelínou, dokonale vyleštěnou hadříkem z mikrovlákna.
Na mastnotu platí nečekaný pomocník
Že ještě doma nemáte oxid hořečnatý? Ale to je chyba. Dokáže na sebe totiž navázat prakticky jakoukoliv mastnotu a odstranit ji bez zbytku. Stačí ho smíchat s vodou a vytvořit hustou kaši. Tu nechte na skvrně do zaschnutí a poté omeťte. Mastnota zmizí s ní.
Skvrny od ovoce na prkénku i na nábytku
A co dělat s místy, potřísněnými třeba šťávou z ostružin nebo třešní? Použijte Savo nebo jiný prostředek s chlornanem sodným. Ideální je, pokud do něj můžete postižené místo kompletně namočit, alternativou pak může být přiložení mokrého ručníku. Po několika hodinách dočistěte mýdlovou vodou a dosušte papírovým ubrousky, abyste předešli vzniku dalších skvrn.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)