Nejčastější příčina nedostatku hořčíku a železa v půdě
Mají důležitý význam pro tvorbu listové zeleně, stejně jako květů a plodů. Někdy však ani přihnojování nestačí a rostliny začínají blednout a ztrácet listy. Nedostatek železa a hořčíku v půdě totiž může být jen zdánlivý.
Za vše může přebytek vápníku. Právě on dokáže blokovat rostlinám příjem většiny důležitých minerálů v čele s hořčíkem a železem. Proto někdy nepomohou ani komplexní hnojiva a cílená výživa. Mnohem důležitější je zkrotit obsah vápníku v půdě – nejlépe přimísením kvalitní kompostované zeminy. U rostlin, které se bez vápenaté půdy neobejdou, je pak důležité zintenzivnit podávané dávky hnojiva, jež tyto prvky v hojné míře obsahuje.
Nedostatek hořčíku je problémem zejména pro ovocné stromy
Hořčík má velmi důležitou úlohu při tvorbě chlorofylu a tvoří tedy velmi důležitou složku listové zeleně. Právě zde se jeho nedostatek projeví nejdříve. Listy začínají blednout – získávají typické mramorování se žlutými místy a tmavě vystupující žilnatinou. Později zcela zežloutnou a odpadnou.
Měli byste vědět: u jabloní se nedostatek hořčíku projevuje tzv. hnědou skvrnitostí listů.
Hořčík hraje významnou úlohu zejména při tvorbě květů, plodů a semen. Zdravá zralá semena mohou obsahovat až 3x více hořčíku než zbylé části rostliny.
Nedostatek železa poznamená vaši úrodu bobulovin
Rybíz, maliny, borůvky – tak jich na zahradě sklízíte každým rokem méně? Pak si vezměte na paškál právě železo. Jestliže jeho přirozená zásoba v půdě nestačí nebo prozatím neúspěšně bojujete s nadbytkem vápníku v půdě, sáhněte bez obav po 1% roztoku zelené skalice, aplikované během vegetační sezóny 1-2x za měsíc. Vaše úroda bude zachráněna a ostatním rostlinám v okolí tato péče nijak neublíží. Začněte už letos na jaře a uprostřed léta budete moci šťavnaté plody s klidem rozdávat!
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)