Nejčastější nemoci a neduhy orchidejí. Jak si poradit s harmonikovými listy nebo černými skvrnami?
Nejčastější nemoci a neduhy orchidejí: U těchto oblíbených pokojových rostlin se lze často setkat především se žlutými listy, ale také černými nebo hnědými kořeny, případně s listy různě deformovanými.
Tyto příznaky onemocnění většinou způsobuje příliš suchý substrát, ochuzený o živiny a vodu. Ovšem stát za nimi může i příliš vysoká vlhkost substrátu, která vede k hnilobě a rozvoji nejrůznějších chorob.
Jak zachránit vadnoucí orchidej
Prvním krokem k úspěšné záchraně orchideje je vždy přesazení rostliny do nového, suchého substrátu. Pokud její kořeny již začaly zahnívat a jsou měkké a kluzké, musí se odstranit. Po přesazení orchideje vložte květináč na talířek s trochou vody a počkejte, až se tekutina zcela nasaje. Poté ho umístěte na světlé a teplé místo.
Nemoci a neduhy orchidejí. Jak si poradit s harmonikovými listy nebo černými skvrnami Foto: Pixabay
Jak zachránit orchidej bez kořenů
Může se však stát, že po vyjmutí z květináče už orchidej žádné kořeny mít nebude. Ani tady však není třeba zoufat. Prvním krokem k záchraně takto poškozené orchideje je vždy její úplné vysušení. Několik dní by tedy měla pobýt volně na vzduchu bez kontaktu se substrátem. Poté je třeba všechny nemocné a mrtvé části kořenů odstranit ostrým a sterilním nástrojem.
Rány je vhodné ošetřit skořicí, která zároveň podpoří růst nových kořenů (působí jako stimulant). Nakonec už zbývá jen přesazení orchideje do nového substrátu. Pro tento účel je vždy nejlepší zvolit speciální prostředek pro orchideje nebo alespoň čistou kůru. V případě orchideje bez kořenů je ovšem třeba použít ještě podpěry, které ji stabilizují. Růst nových kořenů ovšem může trvat i několik týdnů, takže se určitě vyplatí vytrvat.
Když orchideji opadávají listy
Obvykle jde o příznak jejího vysychání. V takové případě je vhodné orchidej na čas přesadit do nádoby s jemným keramzitem, který jí zajistí dobrou hydrataci a pomůže při oživení kořenů. Pokud se listy teprve začínají kroutit do tvaru připomínající harmoniku, obvykle stačí květináč na 15 minut namočit do vody.
Plíseň na orchideji
Toto onemocnění nejčastěji postihuje orchideje, které rostou v místnosti s vysokou vlhkostí a nedostatečným větráním. Projevuje se černými skvrnami na květech orchidejí a šedým povlakem na listech. Je třeba použít fungicid a zlepšit podmínky v místnosti.
Zdroj: https://pikant.cz/1227-cerne-skvrny-na-listech-orchideji-znaci-plisnovou-infekci-posypte-je-skorici.html, https://prima-receptar.cz/orchidej-phalaenopsis-nemoci-a-skudci/, https://itesco.cz/hello/clanek/zasady-pestovani-orchideji-pro-dlouhe-a-bohate-kveteni/26172/
Nemoci a neduhy orchidejí. Jak si poradit s harmonikovými listy nebo černými skvrnami Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)