Nejčastější chyby při zavařování zničí jakýkoli kloudný výsledek

Zavařené okurky

Léto je v plném proudu a ve většině domácností se zavařuje jak na běžícím pásu. A není se čemu divit, takové okurky, švestky, jahody, maliny a jiné skvělé plodiny jsou zavařené naprosto vynikající. Většina z nás má už své osvědčené recepty, které jsou prověřené časem a fakticky se nelze splést. Přesto se ale můžete dopustit některých malých, leč fatálních chybek, jež mohou vést ke zkáze, respektive zavařeninám v odpadkovém koši. O jaké přešlapy se může jednat? 

Nehlídání si teploty

Rozhodně se vyplatí pohlídat si teplotu v zavařovacím hrnci a také samotný čas zavařování. Teplota se má začínat na 85 °C. Vše závisí na konkrétním zavařovaném ovoci či zelenině a stavu plodin. Měkké potraviny je možné zavařovat i v páře. Tvrdší naopak vyžadují horkou vodu.

Naplnění sklenice

Sklenice by měla být plná zhruba od 0,5 do 2 cm od okraje. Počítat je třeba s tím, že ovoce či zelenina uprostřed sklenice nabydou na objemu, při přeplnění sklenice tak objem unikne ven. Při nedostatečném naplnění naopak bude ve sklenicích spousta kyslíku a může dojít ke špatnému utěsnění a rychlé zkáze.

Zavařené houby

Zavařené houby: Foto Radek Štěpán

Ochutnávání takřka zakázáno

Když vidí děti sladké naložené ovoce, chtějí logicky ochutnat. Dovolit si to lze, nicméně pouze s čistou lžičkou. Pokud ji dítě olízne a pak se ochutnává, problém je na světě. Sliny zavařeninu kontaminují a dojde k podpoření kvasných procesů.    

Stará víčka mohou vadit

Mnohdy se víčka při zavařování používají opakovaně, nicméně vždy je třeba zkontrolovat jejich stav.Především gumičky mohou postupem času ztratit na kvalitě. Jakékoli jejich deformace přitom bývá fatální.

Když se sterilizují jen sklenice

Nastává problém. Sterilizovat je zapotřebí mimo jiné také lžíce, misky, nejrůznější naběračky a jiné věci.

Zavařenina

Zavařeniny: Foto Pixabay

Otáčení skleniček se vyplatí

Pokud plníte do sklenic ještě horké marmelády, případně třeba povidla a podobně, počítejte s tím, že se musí obrátit dnem vzhůru. U zavařenin se vyplatí počkat až po jejich vychladnutí. Ve sklenici po vychladnutí vzniká podtlak, což poznáte mimo jiné i podle toho, že budou víčka po obrácení vypouklá směrem dovnitř.  

Zavařené okurky: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.