Nejčastější chyby při uzení masa. Děláte je také?
Uzení masa patří mezi tradiční podzimní kratochvíle. Není se čemu divit, jelikož teploty pomalu klesají dolů, což nahrává jak nakládání masa, tak i samotnému uzení. Nebude horko a vy si budete moci vychutnat dokonalý pocit z přípravy skvělých pochoutek. Mnohdy se ale příliš nezadaří, a to především v důsledku chyb, kterých se člověk při uzení dopouští. O jaké nejčastější omyly se může jednat? Čtěte dál, prozradíme vám to.
Nevhodné naložení masa
Jestliže nakládáte maso do láku, je zapotřebí dodržet přesný poměr soli a samotné vody. Přesolené a nedosolené maso chutná katastrofálně. Stejně tak nezapomeňte vodu určenou na lák převařit. V opačném případě byste se mohli setkat s plísní nebo jinými nepříjemnostmi. Naložené maso musí být v chladnu. Pokojová teplota rozhodně nepředstavuje ideál.
Špatný výběr dřeva
Máte pouze měkké smrkové dřevo nebo zbytky desek? Pak na uzení raději zapomeňte. Optimální jsou pro tento proces především klasické tvrdé dřeviny typu buku. Pokud máte, určitě využijte dřevo z ovocných stromů. To musí být samozřejmě vyschlé. V opačném případě se dočkáte dehtu. Kůru raději sloupněte.
Zadehtované a spálené maso: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Nesprávná doba uzení
Každá potravina by se měla udit specificky. Při uzení horkým kouřem to určitě s dobou uzení nepřehánějte. Stačit by mělo zhruba 8 až 12 hodin. Při přesažení limitu bude maso vyschlé a tvrdé. Naopak při kratší době uzení se setkáte s tím, že bude uvnitř ještě syrové.
Problémy s teplotou v udírně
Udíte v dřevěné nebo kovové udírně a venku teploty spadly až hrubě pod bod mrazu? Pak se nejspíše setkáte s tím, že budete muset neustále topit. Když vám topeniště několikrát vymrzne a následně budete rozdělávat oheň znovu, na kvalitu masa to bude mít neblahý vliv!
Potíže se skladováním vyuzeného masa
Jestliže maso zamrazíte, vydrží vám velmi dlouhou dobu. Učinit tak ale můžete až po jeho kompletním vychladnutí. Tradičně se maso zavěšuje do komory, případně na trámy na půdu, kde je minimální teplota. Maso ovšem určitě neobalujte žádným pečicím papírem nebo něčím jiný. Srážení vlhkosti by vedlo ke vzniku plísně.
Staly se vám ještě nějaké jiné problémy? Nebojte se o ně podělit v komentářích!
Zadehtované a spálené maso: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.