Nejčastější chyby při řízkování muškátů: mohou způsobit i úhyn rostliny
Řízkování muškátů je skvělým způsobem, jak rozmnožit svůj zdravý exemplář. Z jedné zdravé rostliny tak můžete získat zadarmo rostlin hned několik. Není to těžká činnost, avšak mnozí zahradníci se při ní dopouští drobných chyb, které ale mohou být pozvánkou mnohých chorob, včetně těch plísňových. A i ze zdravé rostliny se tak může stát bohužel rostlina nemocná. Její stav můžete, ale také nemusíte zvrátit.
Prevence je základ
Abyste se vyhnuli pozdějším problémům s plesnivěním, je možné ošetřit své řízky zavčas prostředkem proti plísním.
Nenechávejte řízky ladem
O řízky, které jste přemístili do nádoby se zeminou je třeba se i nadále starat. Nemluvíme tady pouze o správné zálivce, ale také něčemu, co spousta zahradníků podceňuje. A to je odstraňování žlutých a suchých listů. Kdybychom je nechali jen tak, pak jsou vstupní branou pro plísňová onemocnění. Proto se jich průběžně zbavujeme – zejména u zakořeňujících řízků.
Foto: Pixabay
Nesterilizujeme substrát
Řízky bychom měli dát do sterilizovaného substrátu. Pokud ne, budou náchylnější na další nepříznivé vlivy, jako je například příliš mnoho zálivky. Tyto dva faktory mohou způsobit, že stonky vašich řízků zčernají. Špatně sterilizovaný substrát může obsahovat škůdce, jako jsou například larvy smutnic. Jedná se o malé černé mušky, které dosahují velikosti asi 2 mm. Kromě nesterilizovaného substrátu je můžete domů přinést také s novými rostlinami. Jak už to tak bývá, pohromou pro rostliny nejsou dospělí jedinci, ale jejich larvy. Ty vypadají jako bílošedé housenky a líhnou se z vajíček nakladených do substrátu. Jejich stravou jsou mladé kořínky. Dokážou s přehledem zlikvidovat nejeden řízek.
Jak se smutnic zbavit?
Jedním ze způsobů je snažit se pochytat dospělé jedince, kteří by mohli naklást vajíčka. Pomoci mohou žluté lepové desky, které jsou v každých zahradnických potřebách, ale také v supermarketech. Ochranou je také sterilizace substrátu. Nicméně ani jedno z těchto opatření nefunguje naprosto spolehlivě. Množství škůdců ale dokáže výrazně snížit. Jednou z nejúčinnějších metod je také použití hlístic ve formě prášku. Ten se rozmíchá ve vodě a zalije se s ním napadený substrát. Hlístice se v půdě množí a živí se právě larvami – nejenom smutnic, ale také některých dalších škůdců. Rostlinám neškodí.
Nesprávná zálivka
Řízky, které zakořeňují, zaléváme s nejvyšší opatrností. Zalévejte raději méně a častěji. Do zálivky můžete přidat přípravek, který působí jako prevence proti vzniku plísní.
Zdroj:
https://www.ceskestavby.cz/clanky/zacnete-s-rizkovanim-muskatu-namnozte-si-vlastni-ozdoby-truhliku-29754.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!