Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při sekání trávníku
Možná si myslíte, že pěstování trávníku na vaší zahradě je tím nejjednodušším, co může být. Ne vždy je to ale pravda. Pokud je péče o trávník nedostatečná (nebo naopak nadbytečná), může se to projevit na vzhledu vašeho trávníku – a tak i celé zahrady. Většiny chyb v péči o trávník se dopouštíme právě při sekání. Jaké to jsou?
Sekáme nakrátko
Ušetřit si práci tak, že trávník posekáme nakrátko, aby déle dorůstal, není dobrý nápad. Příliš krátký trávník musí vyvinout velké množství energie do dalšího růstu stébel. A tuto energii by mohl využít na tvorbu kořenového systému, kdybychom mu nechali delší stébla. Trávník, který má dobře vyvinuté kořeny je mnohem odolnější vůči takovým podmínkám, jako je mráz, sucho, velké horko nebo různá onemocnění.
Sekáme mokrou trávu
Mokrá tráva zaprvé ucpává sekačku, a za druhé je výsledek nerovnoměrný. Stébla trávy mohou být na jednom místě vyšší, než jinde. Ideální čas na sekání trávy je v den, kdy nepršelo a nejlépe v podvečer. Trávník tak bude mít spoustu času, aby se vzpamatoval a připravil se na nadcházející den na slunci.
Foto: Pixabay
Neměníme směr sekání
Pokud jste zvyklí sekat pokaždé stejně (stejným směrem), pak můžete po čase pozorovat na svém trávníku vyjeté koleje, nebo naklonění stébel trávy jedním směrem. Sekejte proto vždy jinak – a klidně i kolmo k tomu, jak jste sekali naposledy.
Sekání podle harmonogramu
Sekání trávníku se nedá naplánovat. To, že máte čas v sobotu podvečer, neznamená, že je trávník na sečení připraven. Může být například příliš krátký, takže sekat byste mohli až o několik dnů později. Ušetříte si tím práci a prospěje to také stavu vašeho trávníku.
První sečení trávníku
Pokud trávník podsazujete nebo zakládáte úplně nový, se sekáním počkejte, až bude mít trávník určitou výšku. Závisí to na tom, jaký trávník jste si pořídili. Obecně se doporučuje při prvním sekání nezkrátit trávník více, než o jednu třetinu jeho výšky. Přílišné zkrácení trávníku vede ke zpomalení růstu trávníku a k jeho stresování, takže je náchylnější k chorobám.
Shrabáváme posekanou trávu
Pokud je tráva už dlouhá, pak je lepší ji shrabat. Jestliže ale sekáte pravidelně, neodstraňujete příliš mnoho stébel najednou. Odřezky jsou malé a rychle se rozkládají. To má za následek to, že se do půdy vrací v podobě živin. Pokud jsou odřezky příliš velké, můžete je použít jako mulč nebo do kompostu.
Neostříte nože sekačky
Nože sekačky stačí nabrousit jednou za rok. Čistit bychom je ale měli po každém použití. Pokud dojde k tomu, že jsou nože tupé, tráva nebude odsekávána, ale trhána. To má za následek nepěkné hnědé a otrhané okraje trávy. Opakované sekání tupými noži může nakonec způsobit to, že tráva zeslábne a bude náchylnější k nemocem, poškození škůdci či dalším stresům (sucho, horko). Pokud jsou nože sekačky ostré, pak se méně zasekávají.
Zdroj:
https://www.scotts.com/en-us/library/spreaders-mowing-tools/how-mow-lawn-lawn-mowing-tips-tricks
https://www.compo.com/cz/rady-a-tipy/pece-o-rostliny/travnik/tipy-travnik-seceni
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!