Nejčastější choroby rajčat
Rajčata jsou poměrně běžnou plodinou, která je součástí snad každé české zahrady. Spousta zahradníků ví, že rajčata potřebují hlavně dostatek slunečního záření, odvětrání, aby nemohly vznikat plísně, a dostatečný rozestup mezi sebou. Někdy se ale může stát, že přes veškerou péči vaše rajčata napadne nějaká ta nemoc. V průvodci níže uvádíme nejčastější choroby rajčat, a jak se jim můžete vyhnout.
Čerň rajčatová
Rajčatová čerň se projevuje ve formě žlutých skvrn na listech, celkově rostlina usychá. I takovou chorobu ale můžete jednoduše léčit prostřednictvím postřiku. Vhodný je například přípravek Kuprikol, který můžete používat i jako prevenci proti této chorobě. Rajčatová čerň vzniká v nevětraných místnostech, proto je vhodné se zaměřit na pravidelné větrání v místnosti, kde máte sazeničky, popřípadě výměnu zeminy.
Plíseň bramborová
Pokud na listech nebo plodech rajčat odhalíte šedozelené skvrny, pravděpodobně se jedná o plíseň bramborovou. Ta vzniká tehdy, když listy rostliny zaléváte vodou, nebo když na ně prší. Léčba plísně bramborové není vůbec jednoduchá, důležité je zaměřit se na prevenci – tedy chránit rostliny před deštěm a nezalévat její listy.
Popraskané plody
Popraskané plody jsou asi nejčastějším problémem, který se u rajčat vyskytuje. Léčba na toto v podstatě neexistuje, důležité je odstranit příčinu – tedy nedostatek vody. Důležitá je tedy pravidelná zálivka, všechny prasklé plody posbírejte. Nic jim není, můžete je spotřebovat.
Skvrnitost rajčat
Tmavohnědé skvrny na rajčatech jsou známkou nemoci, které se říká skvrnitost rajčat. Jedná se o velmi nepříjemnou chorobu, kterou můžete odstranit s pomocí postřiku. Zvolte například přípravek Dithane. Skvrnitost se vyskytuje ze stejných důvodů, jako u plísně bramborové, proto je i nyní na místě chránit rostliny před deštěm a nezalévat její listy.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!