Nedozrálá rajčata nepatří do koše! I zelená nakonec zčervenají
Pohled na vaši zahrádku je čím dál tím chudší. Podzim je v plném proudu a krásné plody už pomalu mizí v nedohlednu. Zbývající vám ještě poslední rajčata, jejichž keříky už za moc nestojí, ale listy a plody ještě nenapadla pořádně plíseň? Pokud ano, pak stojí za to rajčata sklidit i zelená. Pokud se o ně správně postaráte, měla by vám dozrát. My vám v následujících řádcích zkusíme dát několik rad, které by měly vést k tomu, že si nakonec pochutnáte na krásných a sladkých červených plodech.
Trsové sklízení
Tento pozoruhodný pojem má svůj původ ve slunné Itálii. Spočívá v tom, že se uřízne kompletně celá větev včetně plodů a zavěsí vzhůru nohama ve vhodné místnosti. Optimální je především vytápěný sklep, případně garáž. Někdo dokonce takto zavěšuje kompletně celý keřík včetně kořenového systému. Rajčata logicky takto vydrží na keři déle, než kdyby byla jen otrhaná. Ostatně mnohdy, když je větší úroda a celá větev se ulomí, postupujeme stejně.
Zrání na tácku či talíři
Rajčata mohou zrát také na talíři či na tácku. Rozhodně ale k zeleným plodům přidejte ještě zralá rajčata a jablka, proces zrání tím urychlíte a dočkáte se sladkých plodů. Jediným problémem tohoto druhu dozrávání rajčat mohou být všudypřítomné octomilky. Tyto malé mušky jsou velmi nepříjemné a rojí se zejména okolo plodů, z nichž teče šťáva. Budete-li kontrolovat, zdali některé rajče nehnije, octomilky nemají nárok.
Krabice od bot v hlavní roli
Zajímavá je i metoda našich prababiček, které dávaly nedozrálá rajčata do krabice od bot se zralým jablkem. To obsahuje etylen, jenž se postupně uvolňuje a napomáhá dozrávání okolních rajčat, Krabici opatříte víkem a dáte do temného prostředí tak, abyste na ni nezapomněli. Rajčátka by měla za čas dokonale zčervenat.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.