Nedostatek draslíku se u rostlin projeví často až příliš pozdě
Mají-li květiny nebo ovocné stromy nedostatek vápníku, utrpí jejich kořenový systém. Deficit dusíku ovlivní jejich růst a nedostatečné zásobení železem poznamená jejich listy, které začnou blednout a opadávat. Na pozadí toho všeho působí draslík jako vcelku nedůležitý prvek.
Bohužel, jeho nedostatek na sebe často upozorní až úhynem rostliny. Zjistíte to na jaře, až pod vrstvou chvojí a starého listí naleznete pouze uschlé větvičky a kořeny…
Draslík jako univerzální rostlinné tonikum
Je to tak. Draslík má v pletivech rostlin dvě hlavní úlohy: zvyšuje jejich odolnost proti mrazu a celkově podporuje jejich vynikající zdravotní stav. Bez něho mladé rostliny jen obtížně vyzrávají a první zimní chlad je zastihne vcelku nepřipravené. Všeobecně proto platí, že čím menší sazeničky jsou, tím více bychom na jejich dostatečné zásobení draslíkem měli dbát.
Kromě zhoršené odolnosti vůči mrazu se rostliny, trpící nedostatkem draslíku, hůře potýkají také s obdobím přísušků a se zhoršenými povětrnostními podmínkami. Takže pokud vaše cínie uvadají rychleji než ty sousedčiny, nebo vás po návratu z dovolené přivítala jen uschlá řada ovocných stromků, zakoupených na jaře, zbystřete. Jestliže jste péči v žádném směru nezanedbali, může být příčinou právě špatné hnojení.
Draslík a dusík jako nerozluční partneři
Přidejte ve výživě množství draslíku a naopak uberte dusík. Ovocné stromy a trvalky by měly svou poslední dávku dusíku dostat nejpozději na konci července. Jakákoli další by jen zpomalila vyzrávání dřevnatých částí, jež by později jen velmi špatně odolávaly nepříznivému klimatu. A to i přes dostatečnou ochranu před mrazem, kterou by jim poskytlo chvojí nebo netkaná textilie.
Takže pokud už nevíte kudy kam, zkuste se soustředit při hnojení právě na draslík. Rozhodně neublíží – naopak, může vám výrazně pomoci.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)