Nedaří se u vás narcisům? Možná je málo zaléváte

Tyto květiny máme spojené se začátkem jara. Potěší nás, aby se vzápětí nenápadně stáhly do pozadí a čekaly po celý zbytek roku na svou příležitost. Nabídka zahradnictví je velmi pestrá. Vždyť šlechtění narcisů se věnují v celé řadě zemí – Austrálii, USA, Velké Británii, ale i v Kanadě

Ale i když si domů neustále nosíme stále nové a nové kultivary, přesto nám na záhonku zůstanou po několika letech opět jen „staří známí.“ Na vině mohou být myši, ale také naše laxnost.

Pomohou košíčky i vhodná zálivka

Cibulky narcisů se vysazují na konci srpna, nejpozději začátkem září – to, aby dobře zakořenily. Chcete-li je ochránit proti hrabošům a myším, vyrobte jim košíčky z králičího pletiva. Díky nim je později snadno vytáhnete ze země, tedy pokud budete chtít. Jde o další stupínek ochrany proti zahradním škůdcům. Jakmile listy narcisů zežloutnou, je nejvyšší čas na jejich vyjmutí a uskladnění na chladném, stinném a zejména suchém místě.

Narcis

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na to si však ještě pár týdnů počkáme. Teď je mnohem aktuálně jejich zálivka. V suchém období by měla být stejně samozřejmá jako odstranění suchých květů. Pomůžete tak cibulím více vyrůst a lépe odolávat sezónním nástrahám. A jak dlouho vytrvat? Nejlépe až do začátku léta – a to zvláště u druhů s velkými květy či jinak výjimečných. Předejdete tak jejich „záhadnému zmizení“.

Další dobré rady při péči o narcisy

I když cibule rostlin ze země pravidelně vyjímat nechcete, přece jen se to vyplatí jednou za 4-5 let udělat. Rozdělíte tak velké trsy a zabráníte tomu, že cibule prorostou do hlíny tak hluboko, že je odtud už nikdy nedostanete.

Pro výsadbu nepoužívejte záhony, kde jste předtím pěstovali česnek, cibuli, brambory, ale ani rajčata a tulipány.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)