Návrat k přírodě: Proč indiáni pěstují společně dýně, kukuřici a hrášek

O tzv. sdíleném pěstitelství se v poslední době často mluví. Zatímco někteří považují pěstování více druhů plodin na jednom záhonku za horkou novinku, jiní se těmto „objevným“ pokusům jen potutelně usmívají.

Faktem ovšem zůstává, že historie tohoto stylu zahradničení je mnohem starší, než si myslíte. Jeden z velmi pěkných příkladů bychom našli už v Americe. A i když na první pohled vypadá zvláštně, má své opodstatnění.

Dýně, hrášek a kukuřice jako osvědčené trio

První kolonizátoři byli překvapeni tím, jak zvláštní styl pěstitelství provozují některé indiánské kmeny. Zatímco z Evropy jsme byli zvyklí na druhově ucelená políčka s jednotlivými sazenicemi umístěnými přesně podle šablony, tady se nic podobného nekonalo.

Velmi často bývaly pohromadě vidět zejména dýně, kukuřice a hrášek. Ovšem nenechte se mýlit – má to svůj dobrý důvod. Na začátku celého společenství stojí rostlinky hrášku. Ty totiž dokáží své okolí zásobit množstvím potřebného dusíku, bez kterého se neobejde vývoj plodů. Tím to však ani zdaleka nekončí.

Foto: Pixabay

Jakou roli má v této trojici kukuřice a dýně?

Hrášek se samozřejmě musí po něčem pnout, a k tomu mu právě skvěle poslouží rychle rostoucí stvoly kukuřice. Ta těží i z jeho dusíku, stejně jako dýně. Ty se však navíc dokáží velmi rychle rozrůstat a zabrání tak prorůstání plevelů na záhonku. To je velká porce výhod v jednom balení.

Takže pokud byste tyto plodiny chtěli pěstovat i vy, určitě se inspirujte americkým domorodým zemědělstvím. Uvidíte, že získáte je samé výhody. Proč jednou neudělat něco tak trochu jinak, když k tomu máte díky osvědčenému návodu jedinečnou příležitost?

Zdroj: retete-usoare.info/gradinariti-cu-intelepciune-economisiti-timpul-si-spatiul-obtinand-si-protectie-de-la-vecinii-folositori/

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)