Návod pro pěstování zimostrázu
Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) je ideální rostlinou pro živé plody. Dokáže do každé zahrady dodat další strukturu navíc nebo ohraničit určitá území. Navíc péče o něj není složitá a vytvořit z něj můžete v případě potřeby různé tvary. V dubnu a květnu může vytvořit nevýrazné žluté květy. Vzhledem k tomu, že obsahují spoustu nektaru, dokážou do vaší zahrady přilákat velkou spoustu včel a dalších druhů hmyzu opylovačů. Pokud se o rostlinu nebudete starat, může dorůst až 5 metrů.
Podmínky pro pěstování
Zimostráz pěstujeme na dobře propustné půdě, protože stojatá voda neprospívá jeho kořenům. Vybrat si pro něj můžete slunné i stinné stanoviště. Od poloviny do konce léta můžete rostlinu prořezávat, a to zcela bez obav. Řez snáší velice dobře. Můžete díky němu dosáhnout požadovaného tvaru a navíc tím přispíváte k hustému růstu rostliny. Zimostráz je možné pěstovat i v nádobách – v tomto případě bude ale třeba častěji kontrolovat vlhkost půdy a přidávat více živin.
Foto: Pixabay
Výsadba zimostrázu
Obvykle si zimostráz zakupujeme v malých květináčích. Výsadba tedy může být provedena kdykoli v roce, pokud není půda zamrzlá. Ideální období pro výsadbu je ale jaro nebo podzim. Vykopejte jámu, která je větší než kořenový bal rostliny, a zapracujte do ní kompost. Někteří zahradníci používají také mykorhizní houby, které jsou vhodné pro lepší a kvalitnější růst rostlin. Před výsadbou namočte rostliny přes noc ve vodě. Sadíme je do stejné úrovně, v jaké byli v truhlících. Pokud budete zimostráz pěstovat v nádobě, měla by mít průměr asi 45 cm. Pro pěstování zimostrázu jako živého plotu rozmisťujte rostliny 30 až 40 cm od sebe.
Péče o zimostráz
Pokud není vyloženě období sucha, nemusíte rostliny zalévat, a to ani ty mladé. Na jaře se vyplatí přihnojovat univerzálním hnojivem v okolí základny rostlin. Vhodné je použití hnoje nebo kompostu. Rostliny v květináčích hnojíme v létě jednou za měsíc. Půdu udržujte vlhkou. Součástí péče je také pravidelný řez, který provádíme od poloviny do konce léta. Řez provádíme za sucha, protože jinak hrozí plíseň. Odřezané části rostliny ihned vyhazujeme. Nůžky dezinfikujeme ideálně s každou rostlinou.
Množení zimostrázu
Zimostráz je možné namnožit velice snadno, a to odběrem řízků. Pěstování je možné samozřejmě i ze semínek. V takovém případě ale potrvá i několik let, než získáte dostatečně velkou rostlinu.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-box/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!