Návod na pěstování guzmánie

Guzmánie

Slyšeli jste někdy o guzmánii? Pokud ne a potřebujete nějaké zajímavé pokojové květiny, které dokážou dokonale oživit váš interiér, pak jste na správném místě. Guzmánie se řadí mezi opravdu krásné květiny, jež v zimě vykvetou a budou vypadat naprosto skvěle. Tedy alespoň za předpokladu, že se o ně budete dokonale starat. Jedná se o rostliny mající původ v tropických deštných lesích ve Střední a Jižní Americe. Buďme tedy konkrétní a podívejme se na pěstování guzmánie v několika krocích.

Krásný květ jako odměna za péči

Pokud se budete o vaši guzmánii starat, můžete se spolehnout na to, že vám dokonale vykvete. Samotné květenství bude mít červenou anebo oranžovou barvu. Mohou se ale klidně v závislosti na kultivaru objevit i lístky bílé či žluté. Stvol může být někdy krátký a někdy naopak hodně dlouhý. Máte-li úzký venkovní parapet, můžete si být jisti, že se na něj guzmánie nevejde. Mezi opravdu velké druhy patří třeba Orangeade anebo Magnifica.

Jak pěstovat guzmánie

Při pěstování guzmánie byste měli brát v potaz hlavně fakt, že jde o tropickou rostlinu. V zimním období tak logicky potřebuje teplotu pohybující se v rozmezí od 18 do 22 ° C. Důležité je zejména světlé stanoviště, které ale není vystaveno přímému slunečnímu záření. Nezapomínejte ani na časté rosení. Vzdušná vlhkost musí být samozřejmostí. Na okenním parapetu si zaslouží keramzit. Výborná je i nízká nádoba s rašelinou.

Substrát, hnojení a množení

Velmi důležitou roli hraje i substrát. Měla by jej tvořit nejen rozložená rašelina, ale i kompostovaná kůra. Musí být v každém případě dostatečně vlhký. Zalévejte měkkou odstátou vodou. Při kvetení se ovšem jakéhokoli dodávání vlhkosti vzdejte. Voda by se měla doplňovat pouze do střední části listové růžice. Poměrně jednoduché je u guzmánie množení. Na jaře pouze oddělíte odnože. Jednou za dva týdny přihnojte jemným živným roztokem.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.