Návod, jak připravit chřest v kuchyni
Chřest je úžasná zelenina, která má jen krátké období sezóny. Proto se vyplatí po něm sáhnout, kdykoli máte tu možnost. Většina z nás ale příliš neví, jak na jeho přípravu, a tak jej v obchodě nebo na trhu přehlíží. Je to obrovská škoda, protože chřest obsahuje nejen velké množství vitamínů a minerálů, ale je také velmi chutný. Obvykle rozlišujeme dvě odrůdy chřestu: zelený a bílý. Pokud s chřestem začínáte, je lepší zvolit ten zelený, protože jeho příprava je o něco snadnější. Tak například, nemusí se loupat.
Zdravotní účinky chřestu
Pokud ještě nejste přesvědčeni o tom, že je pro vás chřest prospěšný, uvedeme, jaké účinky má na lidské zdraví. Jedná se o zeleninu, která obsahuje velmi málo kalorií a žádný tuk. Namísto toho je bohatý na kyselinu listovou, která se doporučuje ke konzumaci zejména těhotným ženám. Má protizánětlivé účinky a funguje také v boji proti stárnutí. Má diuretické účinky, což znamená, že vám pomáhá zbavit se přebytečné vody z vašeho organismu. Kromě toho působí také na zdraví srdce: reguluje hladinu cholesterolu a snižuje krevní tlak.
Foto: Pixabay
Kupujte pouze čerstvý chřest
Možná už jste si chřest koupili, ale vaše zkušenost byla špatná. A to zejména díky dřevnatým stonkům. Tento problém obvykle nastává u chřestu, který je přezrálý. Čím je chřest starší, tím více je dřevnatý a tím méně je sladký. Proto kupujte opravdu jen ten nejčerstvější chřest. Jak to ale poznat? Můžete si pomoci tak, že se chřest pokusíte ohnout. Pokud to jde, chřest už nestojí za to kupovat. Čerstvý chřest je pevný. Pokud bychom jej chtěli ohnout, měl by prasknout.
Loupat nebo neloupat?
Jak už jsme uvedli výše, zelený chřest není zapotřebí loupat. Jeho slupka je totiž velmi jemná, takže bychom se zbytečně připravovali o čas při jeho přípravě. Naopak bílý chřest má houževnatější slupku, kterou je vhodné oloupat (hlavičky chřestu vynecháváme). Existuje speciální škrabka na loupání chřestu, pokud ale zatím nepatříte mezi milovníky této zeleniny, vystačíte si s klasickou škrabkou na zeleninu.
Zdřevnatělé konce
Před samotnou přípravou bychom měli odřezat zdřevnatělé konce, které tvoří asi 2 až 3 cm konce chřestu. Někteří šéfkuchaři doporučují, jak můžeme najít místo, kde chřest začíná dřevnatět. Uchopte chřest tak, abyste v každé ruce drželi jeden konec chřestu. Poté jej zlomte. Část s hlavičkou si ponechte, druhá část by měla být ta zdřevnatělá, takže ji můžete vyhodit, dát do kompostu nebo použít na přípravu zeleninového vývaru.
Vaření chřestu
Ať už chřest připravujete jakkoli, vždy je zapotřebí jej nejprve uvařit. Udělejte to tak, že chřest budete vařit na stojato: křehké hlavičky jsou totiž hotové dřív, než zbytek chřestu. Do hrnce nalijte tolik vody, aby hladina sahala pod úroveň hlaviček. Dejte ji vařit. Teprve do vroucí vody přidejte trochu soli a chřest – hlavičky nejsou ponořené, čouhají ven. Zelený chřest je uvařen za 10 minut, bílý za 15 minut.
Zdroj: https://www.styl.pl/kuchnia/news-szparagi-wlasciwosci-i-zastosowanie-jak-gotowac-i-obierac,nId,5222748
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!