Natahují se vaše větve za sousedův plot? Stát vás nejspíše přinutí jednat
Natahují se vaše větve za sousedův plot? Stát vás nejspíše přinutí jednat. Pokud patříte mezi majitele domů se zahradou, pravděpodobně jste si někdy užívali stínu rozložitého stromu nebo krásy bujného živého plotu. Co se však stane, když vaše rostliny přerostou váš pozemek a začnou zasahovat do prostoru vašeho souseda?
Co vědět o převislých větvích
Převislé větve jsou jednou z nejčastějších příčin sousedských sporů. Pokud totiž váš strom nebo živý plot přesahuje hranice pozemku, může způsobit problémy. Mezi nejčastější výtky patří blokování slunečního světla, padající nečistoty nebo dokonce poškození staveb. Z právního hlediska nejste vždy povinni větve ořezávat nebo stříhat – jejich ponechání bez dozoru však může vést ke komplikacím.
Kdo je zodpovědný?
Podle majetkových zákonů (občanský zákoník je § 1016), existují pro řešení převislé vegetace jasné pokyny:
Povinnost vlastníka nemovitosti: Jako vlastník stromu nebo živého plotu jste vybízeni k tomu, abyste udržovali rostliny na svých hranicích zastřižené. Ačkoli k tomu neexistuje žádný přímý zákonný požadavek, zanedbání této povinnosti může vést k soudnímu řízení.
Práva sousedů: Soused má právo odstranit části vašich rostlin, které zasahují na jeho pozemek, pokud mu způsobují škodu nebo ho výrazně obtěžují. Musí vás však na to upozornit a vysvětlit vám svůj záměr.
Foto: Pixabay
Je důležité si uvědomit, že jakékoli ořezávání musí být prováděno opatrně, aby nedošlo k poškození zdraví rostliny. Doporučuje se prořezávat v období vegetačního klidu, aby nedocházelo ke stresování zeleně. Pokud by naopak soused postupoval necitlivě, můžete se proti jeho jednání bránit vy.
Když se věci dostanou do právní roviny
Myslíte si, že jste v právu a žádné větve odstraňovat nehodláte? Pak dost možná neděláte dobře. Pokud totiž diskuse selžou, mohou přijít na řadu právní prostředky. Soud vám může nařídit, abyste rostliny, které porušují pravidla, ostříhali, nebo může sousedovi umožnit, aby sám podnikl všechny potřebné kroky. Obvykle se však jedná o poslední možnost.
Zajímavé je, že pokud se váš soused rozhodne rostliny ostříhat, má často právo si materiál (např. dřevo nebo listí) ponechat, pokud se nedohodnete jinak.
Zdroj: https://www.portalobydleni.cz/tema-mesice-vlastnicke-pravo-a-sousedske-vztahy-plody-previsy-podrosty/, https://www.dotyk.cz/magazin/smim-orezat-vetve-ze-sousedovy-zahrady/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)