Nasušte si zázvor na zimu, není to těžké

Také chodíte tuto cennou bylinku nakupovat do obchodů, ale nejste tak úplně spokojeni s jejich nabídkou? Vezměte vše do vlastních rukou. Poradíme vám, jak najít opravdu čerstvý zázvor, i jak ho uchovat na horší časy.

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) vám jako svou léčivou část nabídne zejména oddenek. Ten se chlubí tenkou hnědou slupkou, žlutou dužinou a především množstvím cenných látek, z nichž nejoceňovanější je rozhodně gingerol. Pomáhá pro nachlazení, ale i při potížích s trávením.

Sušený zázvor zvládnete i sami doma

Pokud zázvor nevstavíte vysokým teplotám, zachová si množství cenných látek i po usušení. Zázvor očistěte a oloupejte. Nakrájejte ho na tenčí plátky a nechte vysušit v sušičce. Rozložte ho nejlépe na plato a sušičku zapněte na 30-35 °C. Rozhodně ne více. Hotovo bude opravdu rychle – zpravidla asi za 2-4 hodiny.

Zázvor

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Vyzkoušet můžete i kandovaný zázvor

Sušený zázvor využijete do čaje, ovšem ten kandovaný můžete mít všude s sebou. Vybírejte oddenky s hladkou slupkou jen s minimem vrásek. Určitě by neměly mít žádné plesnivé nebo nahnilé konce. A jak zázvor kandovat?

Očistěte ho, oloupejte a nakrájejte na větší kostičky. Teď ho musíte zbavit části jeho nepříjemné štiplavosti (pokud tedy nepatříte mezi milovníky pikantních chutí). Zázvor zalijte vodou, deset minut povařte a slijte. Opakujte asi 3 x. Do posledního hrnce přidejte na 300 gramů zázvoru asi 150 gramů cukru a společně svařte na sirup. Povařte, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu.

Zázvor vyjměte ze sirupu a nechte na vhodné podložce oschnout. Poté obalte v moučkovém cukru a uložte ve vhodné nádobě. Užívejte podle potřeby místo klasických cucacích nebo žvýkacích pastilek na nachlazení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)