Nastal čas sklidit skvělý kadeřávek

Kadeřávek

Zimní jídelníček je u většiny z nás poměrně chudý, což je škoda, protože i z vlastní zahrádky lze sklízet zeleninu, která na ní prostě a jednoduše vydrží po dobu celé zimy. Typickým příkladem budiž kadeřávek. Je dokonce mnohem odolnější, než je tomu u růžičkové kapusty, sklízet jej lze počas celé zimy. Její konec je ale ideální, protože venku už nepanuje taková zima. My se podíváme na tuto plodinu mnohem podrobněji včetně výsevu a finální sklizně.

Kde se vzal kadeřávek?

Původ kadeřávku je vcelku prozaický. Vyšlechtěn byl z brukve zelné. Jeho typickou vlastností je maximální otužilost. Díky svým listům dokáže přečkat i období, kdy už ostatní zelenina na zahradě prostě a jednoduše není. Brokolice ani růžičková kapusta již při snížených teplotách šanci na přežití nemají. Typické jsou u kadeřávku také mírně zvlněné listy. U sibiřského kultivaru jsou spíše ploché. Vysévá se ale mnohem později a jeho zrání je taktéž pozdní.

Zásady pěstování kadeřávku

Pro kadeřávek je ideální propustná, středně těžká půda. Pěstovat jej lze ale i ve hlinité půdě, která byla v minulosti důkladně prohnojena. Dva týdny před výsadbou se vyplatí aplikovat 60 gramů univerzálního hnojiva, případně granulovaného hnoje. Jarní výsev probíhá přibližně v polovině jara, když uděláme rýhy cca 1 cm do země a vyjednotíme rostlinky po cca 5 cm. V létě vysazujeme do sponu 60×60 cm. Sibiřský kadeřávek se vysévá až v polovině letního období.

Zima jako období pro sklizeň

Zima a sklizeň spolu příliš dohromady. Tedy alespoň u jiné konvenční zeleniny. Kadeřávek je jakousi výjimkou potvrzující pravidlo. Listy kadeřávku se odřezávající přibližně již od poloviny zimy. Nejprve se vykrojí střed celé rostliny, aby došlo k podpoře růstu čerstvých výhonů. Se sklizní sibiřského kadeřávku začneme po sklizení pravého.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.