Nastal čas rytí: Jak vybrat nejlepší rýč

Rýč

Podzim je v plném proudu a mnozí z nás už se chystají na tradiční rytí. Tedy pokud už poryto nemají. Nejmrzutější je přijít do kůlny a zjistit, že váš rýč už za moc nestojí, jsou na něm patrné známky koroze a ani samotná dřevěná násada není z nejpevnějších. Jasně, odvážlivci se dají do rytí i s takovýmto nádobíčkem. Když jim ale zůstane tříska v ruce a poté i samotná násada bez rýče, rychle začnou přemýšlet o expresním nákupu nového rýče. Uspěchané jednání ale zpravidla vede k tomu, že zakoupí opět jen nástroj na pár sezon. Výběr rýče je třeba promyslet. V potaz je zapotřebí brát hned několik aspektů. My se na některé podíváme mnohem podrobněji. Samozřejmě nezapomeneme doporučit konkrétní rýče.

Materiál čepele a násady

V první řadě je třeba vědět, z jakého materiálu je vyrobena čepel rýče. Tradičně se jedná o nerez, nicméně lehčí rýče jsou z tvrzeného hliníku. Násady se vyrábí tradičně z jasanového či bukového dřeva. U dražších variací se jedná o lehké kompozity či kovy potažené plastem. Sázka na ně se vyplatí.

Rýč se zaoblenou čepelí: Zdroj obrázku Heureka.cz 

Délka a zakončení násady

Vyšší lidé by měli volit delší násady. Výborné jsou teleskopické rýče, které si nastavíte tak, jak potřebujete dle výšky vlastní postavy. U rýčů by měla být násada zhruba po prsa člověka, jenž ryje. Co se týká zakončení násady, nejčastěji se jedná o variantu T, jinak ale může být dobrou volbou také zakončení D nebo Y.Před nákupem se vyplatí vyzkoušet, co vám nejlépe sedí.

Rýč se zakončením násady D: Zdroj obrázku Heureka.cz 

Zakončení rýče

Samotné zakončení rýče se vyplatí volit podle charakteru zeminy. Tradičně se jedná o rýče se zakončením, které je:

  • oblé – hodí se pro měkkou zeminu,
  • rovné – pro vyrývání keřů a stromků,
  • špičaté – pro jílovité a tvrdé zeminy.

Šířka rýče se volí dle konkrétní činnosti. Pro tenké rýhy, kdy se ryje třeba prostor pro kabely, si vystačíte mnohdy i s takzvaným štycharem.

Štychar: Zdroj obrázku Heureka.cz 

Tulej a váha

Místo, kde se spojuje čepel a násada, se nazývá tulej. Měla by být co nejdelší, aby nedošlo ke zlomení rýče. Váha rýče se odvíjí od materiálu, z něhož je vyroben. Rýče bývají označovány jako dámské, junior či senior.

Set rýčů: Zdroj obrázku Heureka.cz

Ergonomie a délka záruky

Právě ergonomie rozhoduje o tom, jak dobře se vám bude s nářadím pracovat. Spousta výrobků má přívlastek ergonomic. U některých rýčů mají stupátka širší okraj. Nemusí tak často docházet ke sklouznutí, jež vede k úrazům. Důležitý je i správný úhel rukojeti. A záruka? Na některé modely se může vztahovat pětiletá, existuje i záruka v době trvání 10 let.

Rýč se zakončením násady T: Zdroj obrázku Heureka.cz 

Rýč: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.