Následující zahradní sezona se pomalu blíží. Jak poznat kvalitní půdu a její kyselost
Zima je ještě v plném proudu, nicméně mnozí z nás se už nemohou dočkat toho, až konečně vytáhnou semínka a začne zahradnické jaro. I proto určitě není od věci podívat se mnohem podrobněji na půdu. Ta je mnohými označována spíše jako zemina či podklad. Spousta zahradníků termín půda nemusí a odkazuje spíše na místnost, která se nachází nad obytnými prostory v objektu. Nám ale tento výraz nijak nevadí, a tak není důvod ho nepoužívat. Jak tedy poznat kvalitní půdu, jaké jsou typy kvalitní půdy a jak se měří její kyselost? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.
Jak poznat kvalitní půdu?
Zjistit, zdali je půda kvalitní, není nijak složité. Stačí se podívat, jestli je kyprá, s jemnými zrny a provzdušněná. Měla by také obsahovat spousty humusu a živin.
Jaké druhy půdy rozlišujeme?
Podíváme se na tři základní. Ostatně možná je poznáte sami a přímo s takovým půdním podkladem pracujete.
Písčitá půda
Vyznačuje se strukturou, která nedrží pohromadě a hodně vysychá. Ideální je u ní pravidelné mulčování a doplňování kompostem bohatým na živiny.
Písčitá půda: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové
Jílovitá půda
Tento typ půdy dokáže zadržet velké množství vlhkosti. Pracuje se s ní složitě. V podstatě se tvaruje stejně jako plastelína. Ideální je vysít na ní zelené hnojení a doplnit spoustou kompostu, případně písku.
Jílovitá půda: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové
Hlinitopísčitá půda
Jde o optimální variantu. Měly by být kyprá a plné různých organických látek, jež rostliny milují. Dokáže přitom efektivně odvádět vodu.
Písčitá půda: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové
Jaká by měla být kyselost půdy?
Pro většinu pěstovaných rostlin je ideální půdní podklad mírně kyselý až neutrální. pH by se mělo pohybovat okolo 6 až 7. Zvýšit kyselost můžete jednoduše rašelinou nebo kyselým kompostem. Ke snížení kyselosti slouží vápnění.
Rozdělení půdy dle kyselosti:
- kyselá (pH 4 – 6,6)
Ideální je hlavně pro borůvky a maliny. Svědčí i brusinkám nebo jahodám či rybízu. Výborná je i pro azalky, rododendrony a hortenzie.
- neutrální (pH 6,7 – 7,3)
Optimální pro většinu rostlin.
- zásaditá (pH 7,4 – 8,5)
Dokonale svědčí bylinkám.
Vápnění: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové
Jak změřit kyselost půdy?
Existují v podstatě dva způsoby, a to lakmusové papírky a speciální měřák.
Měřák kyselosti půdy: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové
Důležité provzdušnění půdy
Rostliny vyloženě potřebují ke svému růstu kyslík. Musí totiž docházet k nepřetržité výměně plynů mezi půdou a vzduchem. Ideální je tedy provzdušnění podkladu pop delších deštích rycími vidlemi či hákem.
Kyslík v půdě: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové
Zdroje info: https://www.mojebiozahrada.cz, https://www.inzahrada.cz
Půda: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.