Naši dědečkové dávali pod každý ovocný strom kámen. Důvod byl jednoduchý

Kámen

Předkové měli život nalinkovaný trochu jinak než my. V moderní společnosti je fakticky všeho dostatek a není problém si jakékoli potraviny včetně ovoce a zeleniny koupit. Dříve byli lidé mnohem více odkázaní na přírodu a na to, co si vypěstují. Také proto zkoušeli různé tradiční triky, které jim pomáhaly ke zvýšení výnosů. Jedním z nich bylo bezesporu dávání kamene k ovocným stromům. Jejich výnosy byly dle mnohých vyšší, než když u nich kámen nebyl.

I pro dlouhodobě nerodící stromky

Vůbec nic složitého, prostě stačí vzít větší kousky kamene a zasadit je u daného ovocného stromu. Stačí vykopat menší jamku, kámen do ní vložit tak, aby ho bylo možné ještě zakopat a netrčel ven. Následně se zakryje třeba drnem trávy, případně zeminou, ve které se rozmíchá travní semeno. Místo, kde je kámen uložen, tak nebude vůbec na očích a v podstatě časem možná zapomenete, že tam kámen vůbec je.  

KámenFoto: Radek Štěpán

Kámen údajně ochrání stromy i před omrznutím

Podle některých názorů lidí ano. Vědecky to pochopitelně nijak dokázané není, tím si můžeme být jistí.Kámen ale vůbec nic nestojí a rozhodně se vyplatí třeba jen jeden u stromu zakopat a pak počkat, zdali bude ono kouzlo předků působit.

V čem tkví další bonusy kamene?

Údajně má kámen skvělý vliv na upevnění kořenů. Měl by pomoct distribuovat teplo z kořenů až do koruny stromů. Vynikající je i pro vývoj mladých výhonků. Strom si díky kameni zachovává vyšší teplotu a v zimě ho jen tak nespálí mráz. Kořeny by měly být mnohem silnější. Vědecky tato metoda podložená není, ale někteří naši předkové na ni kdysi spoléhali.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.