Nashi: Tak trochu jiná hruška může růst i u nás
Nashi (nebo také počeštěně naši) je plod stromu zvaného hrušeň písečná. Skutečně se jedná o plod, který svým vzhledem tak trochu připomíná naši klasickou hrušku. Ačkoli je plodem mírného pásu a u nás je možné ji pěstovat obdobně jako klasickou hrušeň, není příliš běžným ovocným stromem v českých zahradách. Původem pochází z Číny, kde se ve východní části také poměrně hojně pěstuje. Nashi najdeme běžně i v Japonsku.
Jak nashi vypadá?
Tyto plody mají více zaoblený tvar než naše hrušky. Přesto je svým vzhledem poměrně dost napodobují. Obzvláště ty čínské druhy. Najdeme je nejčastěji ve žluté barvě, častokrát s nádechem do zelena, ale také oranžové až hnědé. Slupka je pokrytá drobnými vystouplými tečkami, kterým se říká lenticely. Oproti našim evropským hruškám má nashi chuť jako hruška a jablko zároveň, ale je šťavnatější.
Foto: Pixabay
Samostatný druh
Právě to, že má nashi podobný vzhled i chuť jako jablko a zároveň hruška, vede k názoru, že se jedná o křížence těchto dvou druhů. Není tomu tak, i když se často můžeme setkat s tím, že strom, který se prodává je označen jako „jablkohruška“ či „hruškojablko“. Název nashi je z japonštiny a můžeme jej přeložit prostě jako „hruška“.
Pěstování nashi
Stromy dosahují výšky 3 až 5 metrů a opylují se i evropskými hrušněmi – rozhodující je současná doba kvetení. Neuděláte chybu, pokud na zahradě vysadíte zrovna dva tyto stromy, které se budou opylovat. Pokud vybíráte umístění pro tento stromek, zvolte místo, kde je klasická zahradní půda, nikoli podmáčená. V našich podmínkách strom nenapadají žádní škůdci ani choroby, nemusíte je tedy ošetřovat postřikem. Díky hlubokým kořenům se dostane i ke spodním zásobám vody dodatečná zálivka je tedy potřeba jen při velkém suchu.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!