Nasbírejte si právě teď Aspirin starých Keltů. Zná ho málokdo, takže vám ho určitě nevyfouknou. A na chřipkové období budete skvěle připraveni

tužebník jilmový, tužebník, jilmový, bylinka, Aspirin

Nasbírejte si právě teď Aspirin starých Keltů. Zná ho málokdo, takže vám ho určitě nevyfouknou. A na chřipkové období budete skvěle připraveni. Staří Keltové to s přírodou uměli. Uctívali rostliny nejen pro jejich krásu, ale i pro jejich léčivé účinky. Mezi jejich léčivými rostlinami hrál významnou roli tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), dnes známý také jako „přírodní Aspirin“.

Jeho květy bohaté na salicyláty – stejné sloučeniny, které se používají v moderním Aspirinu – pomáhaly zmírňovat bolest, horečku a záněty. Na rozdíl od svého moderního farmaceutického protějšku však tužebník jilmový nabízí šetrnou, žaludku neškodnou alternativu. Rostlina nedráždí žaludeční sliznici jako syntetický Aspirin a má sladkou, omamnou vůni, která jen umocňuje její léčivou auru.

Přírodní lék proti bolesti s uklidňující vůní

Tužebník jilmový roste hojně v Evropě, Asii a Severní Americe. Keltové však byli mezi prvními, kdo využili jejího potenciálu. Tato vytrvalá rostlina, známá svými krémově bílými voňavými květy, dosahuje výšky až dvou metrů a daří se jí na vlhkých loukách, podél řek a v lesních porostech. Její latinský název Filipendula ulmaria odráží její charakteristický rys – listy připomínající listy jilmu.

Rostlina je známým lékem proti bolestem hlavy, svalů a artritidě, zejména díky obsahu kyseliny salicylové, účinné látky, která byla později izolována pro výrobu Aspirinu. Zatímco Aspirin může dráždit žaludek, luční kvítí chrání trávicí systém. Má zklidňující účinek na sliznice, takže je obzvláště užitečná pro osoby se sklonem k refluxu, gastritidě nebo žaludečním vředům.

Historie tužebníku jilmového – Aspirinu starých Keltů

Keltové nebyli jediní, kdo si této bylinky cenili; středověcí bylinkáři si jí cenili také pro její analgetické a protizánětlivé účinky. Dlouho před nástupem moderní medicíny se tak používal k léčbě horečky, nachlazení a bolesti kloubů.

Nasbírejte si právě teď Aspirin starých Keltů

Foto: Pixabay

Její tradiční použití jako léku proti bolesti doložilo mnoho raných lékařů. V 19. století se vědcům podařilo z rostliny extrahovat kyselinu salicylovou a v roce 1897 ji chemici syntetizovali na kyselinu acetylsalicylovou – účinnou složku moderního Aspirinu.

Tužebník jilmový účinky

Kromě schopností tlumit bolest má tužebník mnoho dalších zdraví prospěšných účinků. Květy jsou plné vitaminu C, hořčíku, železa a oxidu křemičitého, takže jsou obzvláště účinné při léčbě nachlazení a chřipky. Tato bylinka navíc také podporuje detoxikační proces v těle tím, že podporuje pocení, které pomáhá snižovat horečku a odplavovat toxiny.

Díky svým protizánětlivým vlastnostem je tužebník účinný také při léčbě revmatických onemocnění (zmírňuje bolest a otoky kloubů tím, že snižuje zánět a zlepšuje krevní oběh). Jako diuretikum pomáhá zbavovat tělo přebytečných tekutin a kyseliny močové, která je známým viníkem záchvatů dny.

Tužebník jilmový čaj

Tužebník se nejčastěji konzumuje jako čaj nebo nálev. Čaj se připravuje tak, že se jedna čajová lžička sušených květů louhuje asi 15 minut v horké vodě. Díky salicylátům obsaženým v rostlině tak vznikne mírně sladký, aromatický nápoj s jemným nádechem mandlí. Pro léčebné účely se doporučuje pít 0,5 až 1 litr tohoto čaje denně, zejména při horečkách, nachlazení nebo zažívacích potížích. Pro imunitu ji pak doporučujeme kombinovat s květy lípy nebo bezu černého.

 

Zdroj: https://serafinbyliny.cz/herbar/bylinkar_2/tuzebnik-jilmovy_174, https://www.salveo.cz/blog/2021/07/47-tuzebnik-jilmovy_-prirodni-aspirin

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)