Namnožit si vlastní pivoňky je jednodušší, než si myslíte
Pivoňky jsou nádherné rostliny, které nás dokážou omráčit nejenom svými obrovskými květy, ale také omamnou vůní. Pokud již máte na zahradě keřík nebo znáte někoho, kdo již pivoňky pěstuje, máte vyhráno. Pivoňky lze totiž množit hned několika způsoby, takže získat nový keř nemusí být žádný problém. Připravte se ale na to, že množení může trvat dlouho, klidně i pět let, než získáte nový ozdobný keřík!
Množení dělením
Jedná se asi o nejrychlejší způsob, jak můžete ze stávajícího keře získat keř nový. Ideální období pro tento způsob množení nastává od poloviny srpna do poloviny září. Je ideální, když je na keři již většina listů seschlých. V tomto případě je třeba všechny zbylé listy odstříhat a celý trs vykopat ze země. Očistíme jej od zeminy a odřízneme jednotlivé sazenice. Každá nová rostlina by měla mít alespoň tři pupeny a jeden kořen (čím více kořenů má, tím lépe). Řezné rány dezinfikujeme pomocí prášu z dřevěného uhlí. Necháme asi dva dny zasychat a poté můžeme sázet.
Foto: Pixabay
Množení kořenovými řízky
Trochu déle si budete muset na své pivoňky počkat, pokud použijete tuto metodu. Kořenové řízky se odebírají z dobře prospívajícího keře. Jeden řízek má mít velikost asi 10 cm. Používáme kořeny, které jsou silné, ale bez oček. Rány, které vzniknout díky odřezávání řízků, zasypeme práškem z dřevěného uhlí. Opět je necháme asi dva dny vysychat. Poté je kolmo zasadíme ve skleníku do lehkého a vzdušného substrátu (písek, perlit a zemina v poměru 3:1:1), asi 4 cm hluboko. Substrát udržujeme vlhký, ale ne podmáčený.
Množení dřevitých pivoněk
Množit se dají také dřevité pivoňky, a to těmito způsoby:
- Dělení trsů: je možné pouze u těch rostlin, které jsou keřovitého vzrůstu. Větve byly při sázení zapuštěny hlouběji do země, aby pustily vlastní kořeny. I nyní je třeba vykopat celou rostlinu a odstřihnout sazenice. Každá sazenice má 2 až 3 větve s dostatečně vyvinutými kořeny. Mateční rostlině ponechte alespoň 6 výhonů. Rány ošetříme a po zaschnutí vysadíme.
- Hřížení: větve ohneme a připevníme k zemi (například drátem). Přihrneme je zeminou a počkáme asi dva roky. To by mělo stačit k jejich zakořenění. Poté je můžeme odříznout a odhrabat.
- Řízkování: i když se může zdát, že tato metoda je jednoduchá, procento zakořeněných řízků je bohužel nízké. Řízky odebíráme od srpna do poloviny září. Sázíme do písku a substrát udržujeme stále vlhký.
- Roubování: dřevité pivoňky roubujeme kořeny bylinných druhů. Kořeny by měly být dlouhé asi 10 cm a mít 2 cm v průměru. Rouby musí být silné a obsahovat jedno až dvě očka, ideálně bez listů. Roubujeme na klín nebo do rozštěpu. Roubovance zasadíme do hlinitopísčitého substrátu.
Zdroj:
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/peony/dividing-peony-plants.htm
https://thepracticalplanter.com/do-peonies-spread
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!