Namíchejte si vlastní bylinnou čajovou směs

Bylinková směs

Pokud máte rádi bylinkové čaje, ale nevyhovují vám komerční směsi – nebo máte vlastní bylinky, které chcete upotřebit do čajů – můžete se pustit do výroby vlastních čajových směsí. Připravte si bylinkovou směs přímo na míru. Tedy takovou, která se zaměří přímo na vaše problémy. Nemusíte se bát, bylinky si navzájem nekonkurují, takže své účinky neruší.

Kolik čaje můžete vypít?

Obvykle se doporučuje vypít minimálně dva litry tekutin denně. Kolik z tohoto množství vypijete v čaji je poměrně jedno –  i když příliš mnoho bylinných čajů se taktéž nedoporučuje. Omezte svou potřebu na maximálně tři šálky čaje nebo na maximální doporučené množství určité bylinky, kterou jste v čaji použili.

Bylinkový čaj

Bylinkový čaj: Zdroj obrázku Pixabay.com

Léčivé byliny v čajích

Množství léčivých bylin v čajích, které mají velmi silné účinky, je vhodné omezit tak, aby bylo dosaženo maximálního doporučeného množství. Tím, že do svého čaje přidáte větší množství léčivých bylinek, nezpůsobíte, že váš čaj bude léčivější. Spíše naopak – můžete si zadělat na problémy.

Sušené byliny

Pokud dodržujete určitý recept na přípravu vlastní bylinné směsi, množství jsou obvykle určená v sušeném stavu. Můžete použít bylinky, které jste si sami vypěstovali a nasušili. Bylinky, které by vám do směsi chyběly, můžete snadno dokoupit – existuje spousta obchodů s čajovými směsi, které prodávají i samostatně bylinky. Pokud byste chtěli použít bylinky čerstvé, pak místo jedné vrchovaté čajové lžičky použijte tolik čerstvých bylinek, které naberete prsty jedné ruky (nikoli do hrsti).

Bylinky na různé neduhy

Do svých bylinkových směsí můžete začlenit bylinky neutrální směsi, ale také ty, které mají výraznou chuť (například mátu, heřmánek nebo lékořici). Více bylinek výrazné chuti se obecně nedoporučuje – ne že by byl vyrušen jejich účinek, ale nemuselo by jít o chuťově příjemnou směs. Bylinky můžeme vybírat podle toho, co máme po ruce, nebo také podle jejich léčivých účinků:

  • Listy kopretiny řimbaby proti bolestem hlavy.
  • Listy maliníku nebo ostružiníku pro harmonizaci ženských pohlavních orgánů.
  • Třezalka proti stresu a nervozitě (neužívat, pokud dlouhodobě berete antidepresiva).
  • Máta a heřmánek proti nevolnostem.
  • Oregano a kmín taktéž proti nevolnostem.
  • Tymián proti bolesti v krku.
  • Lipový květ, meduňka, kozlík lékařský či levandule proti nespavosti.
  • Květ černého bezu proti vysokým horečkám.
  • Lipový květ, rozchodnice růžová či eleuterokok pro dobrou paměť.

Bylinková směs: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!