Nakličování semen: stará metoda, která opět přichází do módy
Dostat do sebe v zimě a na začátku jara nějaké ty vitamíny může být docela problém. Na zahrádce nám zatím nic neroste, ovoce a zelenina z trhů a supermarketů je drahá. Přitom existuje poměrně jednoduchá metoda, kterou znali již naši předkové. Tou je právě nakličování semen. Zastánci zdravého životního stylu tuto metodu jistě dobře znají a často používají – nejen v zimě. „Klíčky“, jak se takovým naklíčeným semenům říká, jsou dnes důležitou součástí stravy zejména veganů a vegetariánů.
Mladé naklíčené rostliny jsou zásobárnou toho nejlepšího
Největší koncentraci zdravých živin a prospěšných vitamínů obsahují semena právě v období klíčení. To je také důvod, proč se do toho pouštíme. Semena můžete nechat klíčit v čemkoli – pokud se do toho chcete pustit opravdu svědomitě, pak byste měli mít celkem tři misky: jednu k zachycení prosakující vody a další dvě, které budou mít na dně otvory, kterými bude unikat plyn, který se vytváří při klíčení rostlin. Důležité je, aby tyto nádoby byly dokonale čisté.
Nakličování semen: Foto Pixabay
Voda je pro klíčení velice důležitá
Jedním z klíčových faktorů správného klíčení je voda. Zalévání semen provádíme vodou, kterou jsme si den převařili (samozřejmě ne horkou, měla by mít pokojovou teplotu). Pro naklíčení je důležité semena ve vodě namočit. Luštěniny zalijte takovým množstvím vody, kolik sama váží. Naklíčit ale můžete i obilniny, těm postačí asi 50 až 70 % svého objemu. Olejnatá semena si vystačí jen s 30 až 50 % množství vody na svou hmotnost.
Sklízíme, co jsme zaseli
Ke klíčení je potřeba teplo, vystačíte si s pokojovou teplotou. Nedávejte své klíčky na přímé sluneční světlo. Pokud splníte těchto pár podmínek za dva až sedm dní se můžete dočkat svých klíčků (záleží to samozřejmě na tom, jaká semena jste zaseli).
Jak naklíčená semena použít
Můžete je jíst přímo – což je současně ten nejlepší způsob, co s naklíčenými semeny můžete udělat. Nebo je můžete přidat do salátů či pomazánek, jako oblohu ke každému pečenému masu, prostě jak vás napadne.
Jaká semena použít
Obecně je nutno říci, že semena, která se dají k tomuto účelu použít, nejsou ta, která kupujeme k zasetí na zahradě. Pokud chcete nakličovat semena, kupte je v obchodech se zdravou výživou nebo tam, kde nehrozí namoření těchto semen. Naklíčit můžete tato semena:
- čočku, cizrnu, hrách, cizrnu či sóju (ráno a večer je proplachujte),
- mangold, čekanka, červená řepa, ředkvička, brokolice,
- hořčičné semínko (proplachujeme několikrát denně, aby se nevytvořil sliz),
- červená čočka (tu použijte do pokrmů, kde je teplota zpracování nižší než 40 °C, abyste uchovali veškeré prospěšné látky),
- vojtěška,
- fazole mungo,
- a mnohé další.
UPOZORNĚNÍ: Na závěr bych ještě chtěla varovat, že běžné druhy fazolí nenakličujeme, jejich klíčky jsou totiž za syrova jedovaté!
Nakličování semen: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!