Nakládání zelí krok po kroku. Nic složitého, co byste nezvládli
Milujete chuť kysaného zelí? Aby ne, vždyť je jedinečná, a navíc do těla takto dostaneme spousty vitamínů. Když dnes budete projíždět třeba Moravou, takřka na každém kroku se setkáte s nabídkou krouhaného zelí. Ano, právě nyní je ideální čas pro nakládání zelí. My jsme tak učinili a přinášíme vám návod na nakládání zelí. Je velmi jednoduchý a své kysané zelí si takto dokáže vyrobit úplně každý. Potřebujete jen ty správné ingredience, znalost postupu a pochopitelně vybavení. Na všechny tyto aspekty se zaměříme podrobněji a prozradíme vám, jak jsme zelí nakládali. Samozřejmě se budete moci podívat i na video.
Výbava jako základ pro nakládání zelí
Základem je pochopitelně zelák, tedy nádoba, v níž zelí kvasí. Ideální je kameninová nádoba s uchy, kterou máme my. Používají se i plastové, ale příroda je příroda. Nádoba musí být opatřena rýhou pro vodu a také kvalitním víkem. Zapomenout nelze ani na závaží. Zelí kvasí a má tendenci stoupat nahoru. My máme vše řešeno dvěma dřevěnými půlkruhy a pečlivě omytým kamenem. Lze ale sehnat přímo i těžítko na míru hrnce. Jinak je dobré ještě vědro na šlapání.
Výbava pro nakládání zelí: Foto Radek Štěpán
Kvalitní zelí nemůže chybět
Jasně, pochopitelně české. My jsme volili zelí z Hulína, které je přímo sklízeno z pole nedaleko obce.Vybrat je možné ale jakékoli jiné do farmářů. Optimální není zelí, jež je nakrouhané dlouho a také zelí třeba z Polska nebo odjinud z dálky. Špatné být nemusí, ale lokální zdroje jsou lokální zdroje.
Suroviny k nakládání zelí
Je jich poměrně málo. My jsme konkrétně potřebovali:
- 15 kg nakrouhaného zelí,
- 225 gramů soli,
- 1 sáček kmínu,
- 4 středně velké cibule.
Suroviny pro nakládání zelí: Foto Radek Štěpán
Jak na nakládání zelí krok za krokem
V první řadě je třeba nakrájet cibuli. Tu krájíme tradičně podélně na čtvrtiny a následně na tenké půlměsíce. Pak už můžeme zelí dávat do plastového vědra, kde ho smícháme se solí, cibulí a kmínem. Promícháme a následně šlapeme. Když už je zelí plné šťávy a pěny tak, že doslova odstřikuje od nohou, pomalu jej začneme vytahovat. Šťávu vykroutíme do připravené nádoby a zelí dáme do zeláku. Tento proces opakujeme a zelí v zeláku pořádně pěchujeme. Nakonec přidáme těžítko a zalijeme částí šťávy, aby nebylo zelí takřka vidět. Zbytek šťávy si necháme v lednici. Nakonec přidáme vodu do rýhy a víko. Zelí pak každý den kontrolujeme a přebytečnou šťávu musíme vytřít. Kvašení je prvních pár dní velmi bouřlivé.
Zdroje info: Autor
Šlapání zelí: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.