Nakládání vajec do vodního skla – uskladněte si domácí vejce nebo ta v akci tak, aby vydržela opravdu dlouho

Vejce

Nakládání vajec do vodního skla – jak na to, aby vydržela opravdu dlouho. Bez vajec se v kuchyni zkrátka neobejdeme. I když existují různé způsoby, jak si vypomoct, pokud zrovna dojdou, plnohodnotná náhrada to není. A protože vajíčka neustále zdražují, narazíme-li na levnější, rádi bychom si je nakoupili do zásoby. Jenže kam s nimi? Nafukovací lednici asi nikdo z nás nevlastní.

Babiččina moudrost

Naše babičky si na vajíčka chovaly vlastní slepice. Protože v zimním období měly výpadky ve snůšce, v létě, kdy bylo vajec hodně, je ukládaly na horší časy. Jedním z nejčastějších způsobů byla konzervace vodním sklem. Možná je na čase ji oprášit.

Co je vodní sklo

Vodní sklo je roztok křemičitanu sodného a koupit se dá v některých drogeriích, případně v e-shopech. K nakládání vajec jej ředíme 1:8 nebo 1:10, poměr bývá uveden na návodu. Konzervuje tak, že ucpává póry ve vaječné skořápce, takže je nepropustná a k vnitřku nemůže vzduch, tudíž se nemůže kazit. I kdyby se náhodou jedno z vajíček zkazilo, vodní sklo je zároveň izoluje od sebe, takže ostatní zůstanou použitelná.

Vejce

Nakládání vajec do vodního skla – jak na to, aby vydržela opravdu dlouho Foto: Pixabay

Čerstvá, čistá a neporušená

Vajíčka do vodního skla ukládáme co nejčerstvější. Čerstvost vyzkoušíme ponořením vajíčka do vody. Pokud zůstane na dně, je zcela čerstvé, starší vajíčka zvedají špičky a pokud vejce plave na hladině, je přestárlé. Plave proto, že postupně vysychá a pod skořápkou se vytvoří vzduchová bublina. Vajíčka před konzervací pečlivě omyjeme a prohlédneme, ve vodě uvidíme i jemné praskliny. Takové vejce vyřadíme.

Naložení vajec do vodního skla

  1. Připravíme si skleněnou nebo kameninovou nádobu o velikosti asi 5 litrů (velkou okurkovou sklenici). Dobře ji vymyjeme a vypaříme.
  2. Vajíčka do ní opatrně naskládáme, nejlépe špičkou dolů.
  3. Zalijeme je naředěným vodním sklem, aby byla vejce zcela potopená.
  4. Sklenici pevně přetáhneme namočeným celofánem nebo pergamenovým papírem a ovážeme či zajistíme gumičkou.
  5. Sklenici uchováváme na chladném a temném místě, vejce takto vydrží 6-9 měsíců.
  6. Pokud roztok trochu vyschne, dolijeme ho vodou.

 

Zdroje: https://www.ceskatelevize.cz/porady/12059685760-co-nase-babicky-umely-a-na-co-my-jsme-zapomneli/217562220460003-vejce/0/54868-jak-uchovat-vejce-cerstva/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-nalozit-vajicka-aby-vydrzela-cerstva-az-rok, https://www.globus.cz/blog/clanky.html/355_17731-jak-spravne-skladovat-vejce

Nakládání vajec do vodního skla – jak na to, aby vydržela opravdu dlouho Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)