Nakládání slaniny na uzení: recepty a různé použité metody
Slanina je jedním z nejoblíbenějších uzených produktů. Její výhodou je charakteristická chuť a poměrně vysoké množství tuku, které zajišťuje, že výsledný produkt nebude „suchý“. Hodí se do různých pokrmů. Slanina se vyznačuje vrstvami jemného masa, prorostlého tukem. Zatímco čerstvá slanina se poměrně rychle zkazí, ta uzená vydrží poměrně dlouho (v závislosti na způsobu skladování). Nakládání slaniny na uzení není nic složitého. Nejdůležitější je nepřebít vůni a chuť slaniny.
Nakládání slaniny mokrou metodou
Mokré nakládání znamená, že maso je plně ponořené v připraveném láku, který obsahuje vodu, sůl a další koření. V tomto receptu počítáme se 4 kg čerstvé slaniny. Na přípravu nálevu budeme potřebovat 2 litry vody, konzervační sůl (množství je uvedeno na obalu), 1 lžičku hořčičných semínek, 1 lžičku kuliček pepře, 1 lžičku kuliček nového koření a 3 bobkové listy. Vodu převaříme a necháme vychladnou. Vložíme do ní veškeré koření a konzervační sůl.
Slaninu nakrájejte na menší kousky a vložte ji do nádoby. Ta by neměla být ocelová. Vhodný materiál nádoby je kamenina, sklo nebo smalt. Slaninu zalijeme lákem, zatížíme tak, aby zůstala ponořená (například pokličkou) a necháme 10 dní na chladném místě (2 až 8 °C). Pravidelně kontrolujeme, neměli bychom zaznamenat pěnu, změnu konzistence a nepříjemný zápach. Po 10 dnech slaninu vyjmeme a očistíme od koření. Osušíme. Takto připravenou slaninu můžete nejenom udit, ale také vařit nebo péct.
Foto: Pixabay
Nakládání slaniny suchou metodou
Suchá metoda spočívá v tom, že koření je do masa vmasírováno. Vlivem soli pustí časem slanina šťávu a je zapotřebí maso pravidelně otáčet, aby se marinovalo rovnoměrně. Na tuto metodu budeme potřebovat asi 2 kg čerstvé slaniny, nakládací sůl (množství podle návodu na obalu), 1 lžičku cukru, 10 kuliček pepře, 10 kuliček nového koření a 3 bobkové listy. Všechno koření rozdrtíme, smícháme se solí a cukrem a tuto směs důkladně vmasírujeme do masa.
Necháme dva dny v nereakční nádobě (vhodné materiály nádoby viz výše) na místě s pokojovou teplotou. Všimneme si, že maso začne pouštět šťávu. Poté maso otočíme a dáme jej na místo s teplotou 2 až 8 °C. Od této chvíle slaninu otáčíme každý den. Za 10 dnů je dostatečně naložená, abychom ji mohli udit, péct či vařit.
Uzené maso s mírou
Ačkoli patří uzeniny a uzené maso mezi pochoutky, které si rádi dopřáváme, měli bychom je jíst s mírou. Pravdou totiž je, obsahují také škodlivé látky, které se nachází v kouři a navíc obsahují spoustu soli. Neměli bychom je tedy podávat nejmenším dětem. Uzené maso je hůře stravitelné. Při uzení dbejte na to, aby se na maso nechytaly škodlivé saze.
Zdroje info:
https://fajnyogrod.pl/porady/przygotowanie-i-peklowanie-miesa-do-wedzenia-krok-po-kroku/
https://www.grilovani.cz/zakladni-rady-a-tipy/jak-nalozit-maso-na-uzeni/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!